pre chovateľov:
* Zabezpečte, aby prílev vzduchu do ošipární prichádzal zo severu a aby tento prílev ovplyvňoval teplotu vzduchu v ošipárňach.
* Využívajte tlmiace a chladiace pôsobenie budovy na to, aby nedochádzalo k zbytočnému prehrievaniu vzduchu, preto zatieňujte budovu a jej okná.
* Vykonávajte ovlhčenie chodieb v ošipárňach. Týmto ovlhčením zlepšíte optimálnu vlhkosť v nich, ktorá by sa mala pohybovať medzi 60 až 80 percentami.
* Využívajte prúdenie vzduchu. Pri teplotách nad 26 °C pociťujú prasnice ako príjemnú, rýchlosť prúdenia vzduchu 0,5 metra za sekundu. V zime by rýchlosť prúdenia vzduchu nemala prekročiť 0,1 až 0,2 metra za sekundu, lebo podľa nemeckých údajov, keď sa tieto hodnoty prekročia, môže dôjsť k ochoreniu dýchacích ciest alebo tiež k infekcii močových ciest.
* Nepriaznivým dôsledkom horúcich dní na prasnice predchádzajte tiež tým, že ich vo výbehoch príležitostne osprchujete vodou pomocou hadice.
* Výbeh umožňujte prasniciam po odstavení, aby ste im zaistili dostatok čerstvého vzduchu, čo stimuluje priaznivo ich pohlavný cyklus. Výbeh musí byť spevnený a musí zabezpečovať prasniciam potešenie a nie námahu, ktorá je spojená so slnečným úpalom.
* Do rámca opatrení na zlepšenie klímy v ošipárňach patrí aj zabezpečenie dostatočného osvetlenia ustajňovacích priestorov, lebo jeho dostatočná intenzita a trvanie priaznivo ovplyvňuje plodnosť prasníc. Ako optimálne sa ukázalo osvetlenie pri očiach zvierat 200 až 300 luxov. Pričom 100 luxov platí ako minimum. Osvetlenie, ktoré trvá 8 až 10 hodín denne stimuluje prasnicu k páreniu.
Z uvedeného prehľadu je zrejmé, že v letných mesiacoch, keď sú horúčavy, je možné ich negatívny vplyv na plodnosť prasníc zmierniť jednoduchými opatreniami. Ich zabezpečovanie by sa malo stať denne programom chovateľov prasníc. Nie vždy sú potrebné na zlepšenie klímy v ošipárňach investície. Rozhodujúci je záujem chovateľa byť v tomto smere aktívny.
Autor: Ing. Peter DRÁČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.