Ušné choroby a bolesti dokážu poriadne strpčiť život, preto treba vyhľadať odborného lekára a dodržať jeho rady.
Začínajúci zápal môžeme utlmiť hneď v zárodku a to naparovaním pomocou lievika nad parami variacich sa bobkových (vavrínových) listov. Rovnako sa osvedčili tampóny z čerstvých rastlín, ktoré musíme pomliaždiť, aby pustili šťavu. K tamponáži sa dobre hodí vňať rebríčka, vňať bazalky a listy pelargonie. Tampón prikladáme však iba na okraj zvukovodu, aby sme ho mohli dobre vybrať. Pri použití tampónu je dobré si na ucho priložiť vlnenú látku a zahrievať ju termoforom.
Mnohí ľudia najmä v staršom veku, ale i mnohí mladí, trpia často na zvukové efekty, ako sú šumenie, zunenie, piskot a pod., ktoré dokážu človeka poriadne potrápiť. Aj tu je najprv dôležité nájsť príčinu. Ak je príčinou vysoký krvný tlak je treba ho znížiť.
Príčinou zvukových efektov v uchu môže byť aj tzv. otoskleróza. Sú to vápanaté úsady vo vnútornom uchu. Tu pomôže tzv. protisklerotická liečba a prikladanie horúcich obkladov z ľanovej kaše, ktorú si pripravíme rozvarením ľanového semena vo vode. Prírodná lekáreň nám ponúka z liečivých rastlín vňať rebríčka a listy vinnej révy. Z týchto rastlín si pripravíme na uši kašovité obklady z vňate bazalky, alebo obklad namáčaný v bazalkovom náleve.
Fytoterapia je vhodná predovšetkým pre liečenie zápalových stavov očí, ako napr. pri zápale spojiviek, zápale očných viečok a pod. Najlepšie sa tu osvedčujú vňate očianky a kvet nechtíka. Dobrý je aj kvet nevädze. Tieto drogy užívame znovu na očné výplachy. Tento spôsob doplňujeme pitím čaju pripraveného z 5 dielov medovky, 4 dielov rozdrveného semena feniklu, po troch dieloch rumančeka a slezu, 2 diely šalvie a po 1 diely kvetu nechtíka a listov skorocelu. Popíjame po glgoch 2 - 3 šálky nálevu denne. Pre zostrenie zraku najmä u starších ľudí je dobre podávať asi 4 - 6 dní 3 lyžičky surového olúpaného slnečnicového semena denne.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.