prenajíma turistom. Usporadúva pre nich rôzne atrakcie, zábavy, opekanie a grilovanie, s čím sú spojené hlučné zábavy, nielen pri gitare, ale aj púšťaním hlasitej hudby z reproduktorov. Ruší nás tým nielen nepríjemným dymom, ktorý vychádza v neskorých večerných hodinách z jeho ohniska, ale aj hlasitou hudbou až do neskorej noci. Ako sa môžeme proti tomu brániť, pretože všetci pracujeme a musíme skoro ráno vstávať?
Zn.: Záhradné párty u suseda
Odpoveď: Ako vždy v podobných situáciách, najlepší spôsob, ako daný prípad riešiť, je dohodnúť sa so susedom. Upozornite ho, že porušuje ustanovenie § 127 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého je aj on povinný zdržať sa všetkého čím by nad mieru primeranú pomerom ohrozoval výkon vašich vlastníckych práv, teda zdržať sa najmä obťažovania hlukom, dymom, prachom a pod. V prípade, že váš sused nebude ochotný od svojho konania upustiť, obráťte sa na príslušný obecný (resp. okresný) úrad a požadujte, aby vec prejednal. Obecný úrad tak môže vášmu susedovi zakázať hudobnú produkciu na záhrade, rovnako ako prevádzku jeho penziónu. Obecný úrad by mal v prvom rade skúmať, či je v súlade s platnými právnymi predpismi nielen prevádzkovanie penziónu, ale aj spôsob zábavy v jeho záhrade, ktorý uvádzate. Predpokladáme, že obecný úrad bude zaujímať aj to, či je celá táto činnosť v súlade so živnostenským zákonom, stavebným zákonom, prípadne aj s normami pravidiel občianskeho spolunažívania v súlade s dobrými mravmi. Ak sa vám nepodarí dosiahnuť dohodu so susedom ani týmto spôsobom, môžete sa obrátiť na súd so žalobou, aby súd zakázal susedovi správať sa spôsobom, ktorým nad mieru primeraným pomerom ohrozuje výkon vašich vlastníckych práv horeuvedeným spôsobom.
Odkazy
Zn.: Výživné do cudziny
Vaša rozvedená dcéra žije s vnučkou v Rakúsku. Na vnučku určil súd pri rozvode pred niekoľkými rokmi výživné, ktoré však bývalý zať už dlhšiu dobu neplatí. Dcéra sa medzičasom vydala a chceli by ste, aby jej otec zriadil v peňažnom ústave na Slovensku účet, na ktorý by výživné platil. Neviete akým spôsobom to dosiahnuť, ako výživné vymáhať pre dieťa, ktoré je už cudzím štátnym občanom, či podať návrh na výkon rozhodnutia na našom súde. Pokiaľ vyživovacia povinnosť otca k dcére stále trvá a otec si túto povinnosť neplní, nič vnučke nebráni, ako oprávnenej osobe, podať na súde návrh na výkon rozhodnutia, resp. u súdneho exekútora návrh na vykonanie exekúcie a to buď na mzdu povinného otca, alebo na jeho majetok a vymôcť tak zaostalé výživné. Výživné má však svojou povahou a poslaním zabezpečovať potreby dieťaťa priebežne, preto sa má platiť v pravidelných, opakujúcich sa sumách mesačne a k rukám oprávneného dieťaťa, resp. jeho zákonného zástupcu, ak je dieťa ešte maloleté. Zasielanie výživného do cudziny je však dosť komplikované, preto v zásade nič nebráni tomu, aby za platobné miesto bol určený účet zriadený pre oprávnené dieťa v peňažnom ústave na území našej republiky. Možno tak urobiť dohodou s povinným rodičom alebo toto platobné miesto možno zriadiť pri exekučnom vymáhaní výživného.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.