to nedovolila.
Londýn sa rozprestiera na ploche 1600 km2 a so svojou plochou a počtom obyvateľstva patrí medzi najväčšie mestá sveta. Žije v ňom viac ako deväť miliónov ľudí. Je to hlavné mesto Anglicka a tiež Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Nachádzajú sa v ňom významné pamiatky, je sídlom panovníčky, parlamentu, obchodných a iných organizácií.
História mesta má svoje začiatky 800 rokov pred našim letopočtom v spojitosti s Keltmi, ktorí sa na tomto ostrove za Lamanšským prieplavom usadili. V roku 55 pred n. l. si v tomto okolí pri Temži vybudovali vojenský tábor rímske légie na čele s Caesarom, ktorý dostal pomenovanie Londínium. Takto sa Londýn ocitol v zozname miest Anglicka, ktoré na ostrovnej krajine za prieplavom založili Rimania: York, Chester, St. Albanos, Colchester, Bath, Lincoln a Londýn. Práve Londýn pre svoju strategické polohu na Temži sa prepracoval na hlavné mesto Anglicka a Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.
K najvýznamnejším a vyhľadávaným námestiam v centre Londýna patrí Trafalgarské námestie. Nevyniká ani tak krásou a rozlohou, ale záujmom ľudí oň. Nachádza sa tam kostol sv. Martina, Národná galéria, ale jeho najväčšou dominantou je 55 metrov vysoký Trafalgarský stĺp. Na jeho vrchole sa nachádza šesť metrov vysoká socha postavy najväčšieho Anglického hrdinu vojvodcu, admirála Horácia Nelsona. Na spodnej časti stĺpu sú štyri levy a výjavy zo známej námornej bitky v roku 1805 pri Trafalgarte.
Z histórie je známe, že Anglicko v čase napoleonských ťažení malo svoje menšie slabiny vo vedení pozemných vojen, ale na druhej strane malo silné námorníctvo. V zložitej situácii na konci 18. a začiatku 19. storočia udržiavalo Anglicko pomerne dobré vzťahy s Ruskom a Rakúskom, ale po porážke Rakúsko - Uhorska na určitú dobu ešte pretrvávali dobré vzťahy aj medzi Parížom a Londýnom. Dlho nevydržali, narušila ich ďalšia vojna o Maltu.
Napoleon sa chystal na inváziu do Anglicka a preto dal postaviť silnú námornú flotilu. Angličania pod vedením admirála Nelsona nedovolili spojiť sa do jedného veľkého celku, čím stratila na svojej údernej sile. napokon predsa francúzsko - španielska flotila vyplávala z Toulounu, ale pri španielskom Trafalgarte utrpela od Angličanov hanebnú porážku. Pri tejto veľkej a krvavej bitke 21. októbra 1805 prišiel o život aj admirál H. Nelson. O sedem týždňov utrpelo napoleonské vojsko ďalšiu porážku pri Slavkove na Morave a ich definitívnu porážku potom spečatilo spojenecké vojsko v roku 1815 pri Waterloo, kde na čele vojsk stál ďalší veľký Angličan - vojvoda a maršál Welington.
Pre informáciu admirál H. Nelson sa narodil roku 1758 a zomrel pri spomínanej bitke v roku 1805 ako 47 ročný. Bol to odvážny Angličan, nadaný stratég a stal sa pre svoje činy a záchranu Anglicka pred Napoleonom národným hrdinom Anglicka. Už v roku 1799 potlačil talianske republikánske hnutie a proti Napoleonovi viedol úspešne ťaženia. Najviac sa vyznamenal pri Trafalgarte. Bol známy svojou nenávisťou voči Francúzom. V bitke s nimi stratil jedno oko, potom aj nohu a nakoniec položil aj svoj život.
Trafalgarské námestie je veľmi frekventované a nájdeme na ňom ľudí z celého sveta. Najviac láka mladých. Pri návšteve Londýna 22. mája bola práve na tomto námestí veľká demonštrácia odporcov vojny v Iraku pri ktorej padli aj ostré slová na adresu najvyšších predstaviteľov USA a Veľkej Británie. Demonštrácia sa aj napriek tomu niesla v pokojnom počínaní ľudí, bez rozsiahlejších opatrení polície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.