malé nerovnosti, že sa nám ho v nasledujúcej operácii leštenia podarí vyleštiť, musíme vziať ešte do úvahy, akým spôsobom brusné zrno opracovávaný povrch narušuje. Na zväčšeninách brúseného povrchu pozorujeme, že odbrusovaní postupuje v závislosti na kryštalickej štruktúre opracovávaného materiálu. Z povrchu sa odlamujú čiastočky podľa zákonitostí rastu kryštálových plôch. Brusné zrno nespôsobuje iba odlamovanie čiastočiek z povrchu, ale tlakom vytvára i sústavu trhlín pod povrchom, t. j. zápraskovú vrstvu. Pri brúsení skla je záprasková vrstva asi trikrát hlbšia, než je hĺbka narušeného povrchu - drsnosť. Pri brúsení a leštení achátov tvorených chalcedónom, v porovnaní s brúsením čírých odrôd kremeňa (kryštál, záhneda) zisťujeme, že po jemnom brúsení brusivom SiC zrnitosti M 15 vyleštíme chalcedón za niekoľko sekúnd, ale kryštál až za niekoľko minút. Tu sa prejavuje rozdielnosť kryštalického usporiadania oboch odrôd oxidu kremičitého, pretože za rovnakých podmienok brúsenia došlo pri kryštále k vzniku hrubšej narušenej vrstvy.
Po zbrúsení hrubých nerovností voľným brusivom SiC na liatinovom kotúči priložíme kameň opracovávanou plochou na vodou pokropený pieskovcový kotúč taktiež uložený v hladinárskej brúske. Povrch pieskovcového kotúča vopred za mokra zdrsníme jemným sklárskym kremenným pieskom a potom uhladíme rovnou plochou kúska chalcedónu. Brúsený kameň podržíme na povrchu upraveného pieskovcového kotúča otáčajúceho sa obvodovou rýchlosťou cca 5 m/sec. Kameňom po kotúči nepohybujeme ani ním neotáčame. Povrch kameňa sa brúsi do pololesklého stavu, ktorý kontrolujeme prehliadkou za sucha. Zrnká kremeňa z pieskovca zanechajú na brúsenom kameni sústavu jemných rovnobežných rýh. Pri leštení potom dbáme na to, aby pohyb leštiaceho kotúča smeroval naprieč cez ryhy zanechané pieskovcom a ryhy zahladil. Spôsob brúsenia drahokamových odrôd kremeňa na pieskovci za mokra bol zrejme používaný už v stredoveku. Vtedy sa pravdepodobne pracovalo na veľkých pieskovcových kotúčoch uložených zvislo a poháňaných mlynským kolesom. Brúsenie na pieskovci má oproti brúseniu voľnými brusivami svoje výhody i nevýhody.
Medzi výhody môžeme zaradiť:
- pieskovec zbrúsi povrch kameňa do roviny bez ohľadu na rozdielne tvrdosti jednotlivých zón prírodného kameňa
- nízke prevádzkové náklady
Nevýhodou je:
- malý obrus za jednotku času, čo vedie k predĺženiu času brúsenia
- drobné rovnobežné ryhy, ktoré sa ťažko zalešťujú a väčšinou sú zbytky rýh viditeľné pri šikmom osvetlení i na leštenom povrchu
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.