takmer dva roky. Umývačka riadu pomôže tento čas skrátiť minimálne o tri štvrtiny.
Umývačky riadu však nešetria len čas, ale aj vodu a elektrinu, a teda aj peniaze. Hoci mnohí ľudia sú presvedčení, že umývanie riadu v umývačke je drahšie, nie je to pravda. Moderné prístroje na umývanie riadu sú skonštruované tak, aby spotrebovali čo najmenej vody i elektriny. Aj keď je umývačka riadu relatívne novým prístrojom, prvé pokusy o jej zostrojenie siahajú až do roku 1850. Vtedy bola zkonštruovaná jedna z prvých umývačiek, ktorá mala drevenú nádobu a kľuku, ktorou sa v nej vírila voda.
Prvú umývačku riadu poháňanú motorom dala skonštruovať američanka Josephine Cochranová. Chceli usporiť čas, ktorý trávila umývaním riadu po slávnostiach, ktoré často pripravovala. Jej umývačku tvoril kotol s kolesom, na ktoré sa pripevňoval riad. Koleso striekalo vodu so saponátom a tak sa umýval riad. Dnešné umývačky sú oveľa menšie a výkonnejšie ako tie spred sto rokov. Po uložení riadu do umývačky začne do nej prúdiť voda, ktorá sa ohrieva. Teplá voda sa potom strieka z otočných ramien. Proces ostrekovania sa niekoľkokrát opakuje. Pri umývaní sa z násypky vyplavuje saponát. Po ukončení umývania nasleduje opláchnutie studenou vodou, leštenie a sušenie.
VEĽKOSŤ
Ako pri všetkých domácich spotrebičoch aj pri umývačke riadu sú jedným z najdôležitejších kritérií jej rozmery. Ešte pred tým, než zájdeme do obchodu, je potrebné si premerať priestor, kam chcem prístroj umiestniť. Pri príchode do obchodu bude pravdepodobne prvá otázka predavača smerovať na to, či chcete umývačku úzku, alebo širokú.
Rozmery sú dôležité aj pre množstvo riadu, ktorý sa do umývačky zmestí. Prístroje s rozmermi 60 x 60 x 85 centimetrov sú určené pre 12 súprav riadu. Za jednu súpravu sa pritom počíta hlboký, plytký a dezertný tanier, šálka s podšálkou a príbor. Ak v domácnosti žijú minimálne tri osoby a je tu aj dostatok miesta, je lepšie kúpiť si takúto umývačku. Je v nej možné jednoducho umývať aj veľké hrnce. Umývačky s rozmerom 45 x 60 x 85 centimetrov sú určené na osem až deväť súprav riadu. Nevýhodou je málo miesta na umývanie väčších hrncov. Ak je v domácnosti viacej ľudí, je potrebné aj častejšie umývať riad.
Najmenšie umývačky majú rozmery 55 x 45 x 45 centimetrov. Je ich možné umiestniť na kuchynskú dosku a vmestia sa do nej štyri súpravy. Takáto umývačka je však vhodná len pre dve osoby.
UMIESTNENIE
Podľa spôsobu umiestnenia sa umývačky členia na samostatne stojace a vstavané. Samostatne stojace umývačky je možné umiestniť kamkoľvek. Väčšinou sa dávajú ku kuchynskej linke. Ich vrchná doska sa dá väčšinou dať dolu, a tak je možné prístroj zasunúť pod dosku kuchynskej linky. Vstavané aparáty sú priamo určené na zabudovanie do kuchynskej linky. Na dvierka sa dá namontovať panel, ktorý je rovnaký ako materiál kuchynskej linky. Vďaka tomu umývačka úplne splynie s linkou a nijako sa neodlišuje od iných dvierok.
PROGRAMY
Bežné umývanie - tento program pracuje pri teplote vody 60 °C. Ide o základný typ umývania riadu. Je vhodný na bežne špinavý riad.
Bio program - umýva riad pri teplote 50 °C. Vďaka tomu lepšie využíva enzýmy, ktoré sú v prostriedku na riad. Spotrebuje menej energie a je vhodný aj na sklo a plast.
Rýchly program - je vhodný na mierne špinavý riad, ktorý nevyžduje dlhší čas umývania. Pracuje pri teplote 40 °C.
Intenzívny program - umýva približne so 70-stupňovou vodou a býva najdlhším programom. Preto je vhodný na veľmi znečistený riad so zaschnutými zvyškami.
Automatický program - býva súčasťou najvyšších modelov umývačiek. Tie majú zabudované elektronické senzory, ktoré sledujú čistenie a podľa nameraných výsledkov upravujú priebe cyklu. Vďaka tomu dosahuje umývačka výborné výsledky čistenia pri veľmi nízkej spotrebe vody a elektrickej energie.
Opláchnutie - je najkratší program, ktorý opláchne riad v studenej vode. Nie je určený na umývanie, ale len na namočenie znečisteného riadu. Je ho možné využiť, keď vložíme riad do umývačky, ale nechceme ju ešte zapnúť, pretože nie je ešte úplne zaplnená. Vďaka opláchnutiu sa riad zbaví najväčších nečistôt a keďže sa namočí, nedochádza k zaschnutiu nečistôt.
OSTREKOVACIE RAMENÁ
Klasické umývačky majú dve ostrekovacie ramená. Spodné rameno strieka silný prúd vody smerom hore. Preto sa do spodného koša v umývačke majú umiestniť silno znečistený riad, ako sú hrnce či panvice. Spodný kôš nie je vhodný na umývanie jemného skla a ľahkých kusov riadu. Ten je, naopak, potrebné vložiť do vrchnej časti umývačky, na ktorú strieka voda s nižším tlakom z horného ramena. Lepšie modely sú vybevené aj tretím ostretkovacím ramenom, ktoré je umistnené pod horným košom a prúdy vody strieka hore i dolu. Vďaka tomu zaisťuje ešte dôkladnejšie umývanie.
SPOTREBA, ÚČINNOSŤ, HLUČNOSŤ
Na každej umývačke musí byť energetický štítok, na ktorom je vyznačená energetická trieda, trieda účinnosti umývania a trieda účinnosti sušenia. Jednotlivé triedy bývajú označené písmenami od A po G. A pritom znamený najlepšiu hodnotu a G najhoršiu. To znamená, že ak bude mať umývačka tri áčka, bude mať nízku spotrebu a vysokú účinnosť umývania a sušenia. Účinnosť umývania sa pri bežnom čistení neprejaví. Umývačka s triedou D môže riad umyť rovnako dobre ako s triedou A. Rozdiel je vidieť až pri umývaní veľmi zašpineného riadu alebo riadu so zaschnutými zvyškami. Vyššia trieda síce znamená aj vyššiu cenu, ale táto investícia sa rozhodne vyplatí. Treba si uvedomiť, že prístroj bude slúžiť niekoľko rokov a ak bude mať energetickú triedu A, môže nám oproti horším ušetriť aj vyše 10-tisíc korún.
Umývačky sú takisto zdrojom hluku. Prvé prístroje dosahovali hlučnosť aj vyše 70 decibelov. Vďaka novým technológiám sa však postupne znižovalo a dnes štandardne dosahuje 42 až necelých 60 decibelov. Hlučnosť závisí aj od umiestnenia umývačky. Napríklad ak je umývačka vstavaná do kuchynskej linky, hlučnosť sa zníži až o 2 decibely. Nižšia hlučnosť umožňuje využitie aparátu aj počas noci bez toho, aby nás alebo susedov rušila pri spánku.
Zdroj: www.najdiservis.cz/(pcs)
dať do textu ako rámec al. raster!!! - len ak vojde
Koľko šetrí umývačka
Proces ohrievania vody je vysoko energeticky náročný. Po umytí riadu voda odchádza do odpadu a ďalej sa nevyužíva. V porovnaní s klasickým umývaním riadu pod tečúcou vodou ušetrí umývačka približne 35 až 60 percent elektrickej energie a 20 litrov vody na jeden cyklus.
V štvorčlennej domácnosti môžete počítať s ročnou spotrebou elektriny asi 500 kWh. Dnešné moderné umývačky riadu spotrebujú len 18 - 22 litrov vody na jeden cyklus. Úsporný program, ktorý umyje riad len v hornom koši, spotrebuje len 15 litrov vody.
dať takisto, ak by ešte vošiel!!!
Ako muži začínajú pomáhať
Hoci počet zamestnaných žien v Európe od 70. rokov rastie, mnohé majú zároveň na krku celú domácnosť. Pomaličky však začínajú pribúdať aj muži, ktorí robia domáce práce.
Vďaka výskumu 10 000 rodín bol zostavený rebríček najlepších partnerov v Európe. Výsledky ukázali, že najochotnejší pomáhať sú Dáni a v závese za nimi Briti a Nóri. Zaujímavým nápadom prekvapili Taliani - založili Asociáciu mužov v domácnosti. V dome na hlavnom námestí ospalého toskánskeho mestečka Pietrasanta zúri tichá revolúcia. V kuchyni umýva riad muž v gumených rukaviciach. V obývačke ďalší štopká ponožky. Na druhom konci prezident asociácie Fiorenzo Bresciani dáva lekciu v žehlení košieľ. Do asociácie vstúpilo viac ako 2000 mužov a z celej Európy sa hrnú otázky o ich činnosti.
Peter CSERNÁK
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.