minulosti už neúspešne pokúšala. Tentoraz vyzerá kandidatúra nádejne.
"Členstvo v rade bude okrem presadzovania národných záujmov aj príležitosťou na zdôraznenie nového strategického postavenia Slovenskej republiky ako člena Európskej únie a NATO," zdôvodnil kandidatúru hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga.
Slovensko patrí do Východoeurópskej regionálnej skupiny, ktorú v rade zastupuje vždy jedna krajina. Na obdobie, na ktoré kandiduje, sa o post neuchádza žiadna iná krajina z tejto skupiny. Súperom malo byť Lotyšsko, ale to kandidatúru stiahlo.
O úspechu republiky rozhodne hlasovaním Valné zhromaždenie OSN v októbri 2005. Ministerstvo zahraničia pripúšťa, že dovtedy sa môže objaviť ďalší záujemca z východoeurópskej skupiny. "Považujeme to za nepravdepodobné, ale nemôžeme to ani vylúčiť," píše v stanovisku.
Slovensko má podľa stanoviska vlády všetky predpoklady prispieť ku globálnemu mieru a šíreniu demokracie.
Kandidatúra by mala mať širokú podporu aj medzi politikmi, myslí si člen zahraničného výboru parlamentu Boris Zala zo Smeru. Oceňuje, že by sa naša diplomacia mohla priamo zúčastňovať na "rozhodujúcich otázkach medzinárodného práva a pri rozhodovaní o všetkých podstatných svetových záležitostiach". Možno to podľa neho občas prispeje aj k prekonávaniu nášho "drobného provincionalizmu".
Vláda si miesto v bezpečnostnej rade stanovila ako svoju prioritu. Kandidatúru oficiálne predložila už v roku 1999. Predstavitelia diplomacie vrátane premiéra a prezidenta s tým chodia na bilaterálne rokovania, kde sa dohaduje podpora pri rôznych hlasovaniach. Slovensko si ako podmienku podpory kandidátov iných krajín vždy dáva, že ony podporia jeho kandidáta. "Vždy žiadame recipročnú podporu," povedal Tomaga.
Ako sa bude hlasovať
Z 15 členov Bezpečnostnej rady OSN je desať nestálych. Volení sú vždy na dva roky. Potrebujú získať aspoň dve tretiny hlasov vo valnom zhromaždení. Tri z týchto miest patria Afrike, po dve Ázii, Latinskej Amerike a západnej Európe, jedno východnej Európe. V tej je Slovensko s Českom, a ďalšími 21 členmi.
Z nich zatiaľ kandidatúru nepredložilo Albánsko, Macedónsko, Srbsko a Čierna Hora, Moldavsko, Bielorusko, Estónsko a Lotyšsko. Ostatné krajiny už svoje kandidatúry predložili až do roku 2012. Ministerstvo zahraničia nepredpokladá, že by ich preložili na termín, ktorý si vyhliadlo Slovensko.
Ak Slovensko zostane jediným kandidátom vo svojej skupine, tá ho schváli ako svojho oficiálneho kandidáta. Mohlo by sa tak stať už na prelome rokov. Valné zhromaždenie zvyčajne takéhoto kandidáta rešpektuje.
Čo je Bezpečnostná rada OSN
Bezpečnostná rada je asi najdôležitejším orgánom OSN. Ako jediná môže prijímať rozhodnutia, ktoré sú členské štáty povinné podľa Charty OSN plniť. Nesie značnú zodpovednosť za zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.
Rada má 15 členov. Desať volí valné zhromaždenie na obdobie dvoch rokov. Zvyšných päť je stálymi členmi bezpečnostnej rady. Sú nimi štáty, ktoré boli po skončení druhej svetovej vojny považované za víťazné mocnosti - USA, Rusko (pôvodne Sovietsky zväz), Veľká Británia, Francúzsko a Čína. Každá z nich má právo veta. Ak ho uplatní, zablokuje prijatie akéhokoľvek rozhodnutia.
Bezpečnostná rada sa zaoberá predovšetkým udržiavaním medzinárodného mieru. Venuje sa sporom, ktoré by mohli viesť k medzinárodnému napätiu, odporúča spôsoby ich riešenia, zaoberá sa problematikou odzbrojenia. Ak niektorý členský štát OSN trvalo porušuje zásady charty, môže rada odporúčať valnému zhromaždeniu vylúčiť ho z organizácie.
Rada pracuje nepretržite a členské štáty musia mať neustále svojho zástupcu v sídle OSN v New Yorku.
(rp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.