ktorom pred 100 rokmi zahynulo 65 000 príslušníkov kmeňa Hererov.
"My Nemci sa priznávame k našej historicko-politickej, morálno-etickej zodpovednosti a vine, ktorú si vtedy Nemci privodili. Prosím vás v zmysle spoločného Otčenáša o odpustenie našej viny," uviedla nemecká ministerka pre rozvojovú pomoc Heidemarie Wieczoreková-Zeulová v Okakarare, mieste rozhodujúcej bitky povstania z rokov 1904-07.
Najvyšší tradičný náčelník Hererov Munjuku Nguvauva II. reagoval zmierlivo s výzvou za nový začiatok medzi niekdajšími utláčateľmi a ich obeťami.
Nemecký generál Lothar von Trotha, ktorého v roku 1904 poslali do vtedajšej Nemeckej juhozápadnej Afriky s cieľom potlačiť povstanie Hererov, dal podľa historikov vojakom pokyn, aby vyhladili celý kmeň. Po zrušení nariadenia koncom roka väzňov nahnali do táborov a pridelili nemeckým podnikom pre otrockú prácu, počas ktorej mnohí zahynuli. Likvidácia celkovo asi dvoch tretín kmeňa Hererov je pokladaná za prvú genocídu moderných čias. Až dodnes sa však nemeckí predstavitelia vyhýbali tomuto politicky citlivému termínu.
Hererovia dlhé roky žiadajú od Nemecka kompenzácie. V roku 2001 podali proti nemeckej vláde a dvoch firmám na americkom súde žalobu s cieľom dosiahnuť vyplatenie štyroch miliárd dolárov. Nemeckí činitelia to však odmietajú s tým, že medzinárodné normy pre ochranu bojujúcich a civilistov v čase konfliktu ešte neexistovali.
Wieczoreková-Zeulová počas štvordňovej návštevy Namíbie tiež odmietla finančné odškodnenie, prisľúbila však krajine, do ktorej smeruje najväčší podiel nemeckej pomoci, pokračujúcu ekonomickú podporu najmä v oblasti pozemkovej reformy. Vo svetle jej ospravedlnenia predseda spomienkového výboru Ranongouje Tjihuiko uviedol, že vedenie Hererov môže zvážiť stiahnutie žaloby.
Nemecko obsadilo polopúšťovú krajinu bohatú na diamanty v roku 1884. Po porážke v prvej svetovej vojne územie vyše 70 rokov okupovala Juhoafrická republika. Namíbia sa stala nezávislou v roku 1990. Po dnešnej spomienke Wieczoreková-Zeulová slávnostne otvorila Nemeckom financované kultúrne a turistické stredisko pre komunitu Hererov. V piatok sa stretla s kmeňovými vodcami a položila veniec na hrob veliteľa povstaleckých síl Samuela Maharera.
Autor: Okakarara (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.