pretrvávalo. Násilnosti prepukli v predvečer včerajšej národnej konferencie. Konferenciu zatienilo už aj desaťdňové povstanie šiitskych moslimov vedených radikálnym klerikom Muktadom as-Sadrom.
* * *
Bagdad (TASR) - Najmenej päť mínometných striel včera dopadlo do prísne stráženej zelenej zóny v Bagdade, kde sa začala iracká národná konferencia. V zóne sa nachádza aj americké veľvyslanectvo a sídlo irackej vlády. Hneď po explóziách vyzvali organizátori konferencie delegátov, aby sa vzdialili od okien. Atmosféra v mieste konania konferencie bola veľmi napätá, uviedol spravodajca francúzskej agentúry AFP.
Viac ako 100 delegátov opustilo rokovaciu sálu po skončení vystúpenia nového splnomocnenca generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana pre Irak, Pakistanca Ašráfa Džehangira Kázího. Týmto protestným aktom chceli dať najavo nesúhlas s pokračujúcou vojenskou ofenzívou amerických síl proti príslušníkom milícií verných radikálnemu šiitskemu duchovnému Muktadovi as-Sadrovi v šiitskom svätom meste Nadžaf. Na fóre sa zúčastňuje asi 1000 delegátov z celého Iraku.
* * *
Bagdad (TASR) - Boje medzi americkými silami a milíciami vernými radikálnemu šiitskemu duchovnému Muktadovi as-Sadrovi sa včera obnovili v šiitskom svätom meste Nadžaf. Popoludní pokračovali v starom meste prestrelky, vrátane paľby z mínometov, diel a útočných pušiek. Deväť dní trvajúce boje v Nadžafe prerušili v piatok, aby tým umožnili rokovania o prímerí. Tie sa však napokon skončili neúspechom.
* * *
Brusel (TASR) - Jadro misie NATO, ktorej cieľom je výcvik irackých bezpečnostných síl, už pricestovalo do Iraku. Uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnilo velenie aliancie v Neapoli. Irak, ktorému robia problémy rôzne povstalecké skupiny, požiadal NATO o výcvik svojich síl a o vybavenie pre pohraničníkov a vojakov. Výcvikovú misiu aliancie v Iraku vedie generál major Carel Hilderink z Holandska a má 50 členov z niekoľkých členských štátov.
Začiatkom augusta NATO vyslalo do Iraku prvú skupinu dôstojníkov, aby pripravili pôdu pre misiu. Pritom ešte v júli sa Spojené štáty a Francúzsko dostali do sporu ohľadne toho, či majú cvičitelia podliehať mnohonárodným silám v Iraku pod velením Američanov. Washington chcel, aby misia prebiehala pod velením spojencov, čo by pomohlo zaistiť bezpečnosť účastníkov misie v Iraku. Ale Francúzsko, ktoré bolo proti vojne v Iraku, malo obavy, že by to mohlo viesť k tlaku na alianciu, aby vstúpila do Iraku "zadnými dverami". Konečné rozhodnutie má padnúť až v septembri, výcvik však môže prebiehať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.