výraznejšie reagovať na konzervatívne návrhy, ktoré predkladá partnerom vo vláde KDH. S výnimkou tohto hnutia koaliční partneri nepovažujú vyjadrenia ANO za nebezpečné a neobávajú sa zhoršenia vzťahov vo vládnej koalícii.
"Nemám takéto obavy," tvrdí Gyula Bárdos z SMK. Stanovisko ANO chápe. "Majú problémy s preferenciami, ani eurovoľby im nedopadli dobre." Zhoršenia vzťahov v budúcnosti sa nebojí, lebo najlepšie podľa neho nie sú ani dnes a na tom sa zrejme nič nezmení. "Ako hovoria viacerí kolegovia, dá sa s tým žiť," povedal.
Vyhlásenia ANO nechali chladným aj poslanca SDKÚ Petra Miššíka. "KDH tiež vyjadruje svoje názory veľmi otvorene," podotkol. Ak sa neporuší koaličná dohoda, nemá proti dôraznému presadzovaniu vlastnej politiky koaličného partnera výhrady.
Predsedovi poslaneckého klubu KDH Pavlovi Minárikovi sa nepozdáva, ak si politická strana dá za cieľ "byť proti niekomu", najmä ak je to koaličný partner. "To asi nie je šťastný spôsob existencie," povedal. Samotné KDH tiež razantne presadzuje svoju politiku, jeho predstavitelia v minulosti viackrát hovorili o potrebe poraziť liberalizmus.
Podpredseda liberálov Ľubomír Lintner ubezpečil, že presadzovaním vlastného programu nechce ANO zhoršiť vzťahy v koalícii. Odmietne však návrhy zákonov, ktoré neboli súčasťou programového vyhlásenia vlády, ako napríklad návrh zákona o cirkevných reštitúciách.
"Nemusí to nevyhnutne naštrbiť vzťahy medzi koaličnými partnermi," hovorí o úmysle ANO politológ Grigorij Mesežnikov. Rovnako sa doteraz správalo aj KDH, ktoré dôsledne presadzovalo konzervatívne priority. Úspech novej taktiky ANO voči voličom bude závisieť aj od toho, ako bude svoju politiku presadzovať navonok. Ak zvolí podobný prístup, ako pri sporoch o interrupčný zákon, môže to podľa Mesežnikova strane z hľadiska preferencií uškodiť. "Ak uchopia tento spor ako zásterku na riešenie mocenských otázok, tak to môže situáciu vo vládnej koalícii skomplikovať," dodal.
"Dali sme si vlastný gól," povedal šéf ANO Pavol Rusko o chybách strany pred eurovoľbami, ktoré vraj spôsobili, že strana sa do Európskeho parlamentu nedostala.
ANO v parlamentných voľbách v roku 2002 získala 8,01 percenta hlasov, dnes jej prieskumy verejnej mienky ÚVVM nedávajú viac ako päť percent hlasov. Rusko si to vysvetľuje tým, že voliči strany očakávali hneď po voľbách výrazné výsledky, čo sa nie vždy podarilo. Údajne za to môžu chyby v komunikácii a nedostatočné vysvetľovanie krokov strany v regiónoch. To všetko sa má zmeniť, aby ANO pred ďalšími voľbami nehrozilo, že sa nedostane do parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.