Mesto Bam v Iráne zasiahlo zemetrasenie
Teherán (TASR) - Mierne zemetrasenie v sile 4,2 stupňa Richterovej stupnice zasiahlo včera iránske mesto Bam. To vlani v decembri postihlo katastrofálne zemetrasenie, pri ktorom podľa oficiálnej bilancie zahynulo vyše 30 000 ľudí. Obyvatelia mesta v juhovýchodnom Iráne spochybnili túto bilanciu s tým, že zahynulo na 60 000 ľudí. Obnova zničeného mesta si vyžiada najmenej dva roky a bude stáť odhadom 1,5 miliardy dolárov (asi 50 miliárd Sk). Po najnovších otrasoch sa zatiaľ neobjavili správy o obetiach či väčších hmotných škodách.
Palestínski väzni v Izraeli pokračujú v hladovke
Jeruzalem (TASR) - Časť palestínskych väzňov zadržiavaných v izraelských väzniciach začalo v nedeľu hladovku na protest proti podmienkam, za ktorých si odpykávajú svoje tresty odňatia slobody. Izraelský minister pre vnútornú bezpečnosť Cahi Hanegbi ešte pred protestnou hladovkou vyhlásil, že na požiadavky palestínskych väzňov nepristúpi. Minister varoval, že nebude súhlasiť so žiadnym zmiernením prísnych pravidiel, ktoré izraelské úrady prijali v záujme toho, aby zabránili teroristom v pokračovaní ich aktivít za mrežami. Palestínski väzni chcú na popud extrémistickej organizácie Hamas hladovkou jednak protestovať proti podmienkam, v ktorých ich väznia, a jednak vyvinúť tlak na Palestínsku autonómiu, aby sa zasadila za ich prepustenie na slobodu. Do hladovky vstúpilo v troch izraelských väzniciach asi 1500 Palestínčanov.
Severná Kórea odmietla rokovať o nukleárnom programe
Soul (TASR) - Severná Kórea včera vylúčila účasť na navrhovaných šesťstranných pracovných rozhovoroch o jej nukleárnych zbrojných programoch. Spochybnila tiež celý proces rokovaní a vinu za svoj tvrdší postoj pripísala nepriateľskej politike USA. Rozhovory na pracovnej úrovni sa očakávali ešte minulý týždeň, no neuskutočnili sa, čo viedlo diplomatov k dohadom, že Severná Kórea sa môže snažiť ustúpiť od procesu v čase blížiacich sa amerických prezidentských volieb.
Čína minula na železnicu do Tibetu už 2 miliardy USD
Peking (TASR) - Na výstavbu kontroverznej železničnej trate naprieč Tibetom, ktorá už čoskoro spojí tzv. "strechu sveta" so zvyškom sveta, Čína minula už takmer 2 miliardy USD, v prepočte 66 miliárd SKK, uviedla oficiálna spravodajská agentúra Xinhua. Celá trať, ktorá bude viesť z mesta Xining v severozápadnej čínskej provincii Qinghai do mesta Lhasa v Tibete, by mala byť sprevádzkovaná pred 1. júlom 2007. Kolosálny projekt je súčasťou plánu centrálnej čínskej vlády o posilnenie kontroly nad nepokojným tibetským regiónom a predĺženie čínskeho ekonomického boomu. Takmer 70 % železničnej trate bude vo výške viac ako 4 000 metrov, jej najvyšší bod dosiahne viac ako 5 000 metrov. Na jej výstavbe pracuje viac ako 100 000 robotníkov, ktorí často riskujú svoje životy v drsnom prostredí vo vysokej nadmorskej výške. Miestni predstavitelia uviedli, že projekt železnice prinesie do regiónu, ktorý od roku 1950 ovládajú čínski komunisti, nové pracovné miesta a bezprecedentnú ekonomickú prosperitu. Podľa tibetských aktivistov však na ich území dôjde k prílivu čínskych migrantov, vyplieneniu prírodných zdrojov a Tibet sa stane environmentálnou pustinou. Informovala o tom agentúra Reuters.
USA stiahnu z Európy a Ázie tisícky vojakov
Cincinnati (TASR) - Asi 60 000 až 70 000 amerických vojakov bude stiahnutých z Európy a z Ázie v priebehu nasledujúcich desiatich rokov, aby mohli byť nasadení na území USA. Oznámil to americký prezident George W. Bush v prejave pred organizáciou vojnových veteránov v Cincinnati, v americkom štáte Ohio. Šéf Bieleho domu zdôraznil, že presun sa bude týkať vojakov nasadených na bojiskách "vojen minulého storočia". V Európe sa v súčasnosti nachádza vyše 100 000 amerických vojakov, z nich asi 70 000 v Nemecku. Ďalších 100 000 vojakov majú USA v ázijsko-tichomorskom regióne a asi 150 000 ich je momentálne v Iraku a Afganistane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.