Lichtenštajnské knieža Hans
Systém, v ktorom si žijúci monarcha ponechá moc a deleguje výkonné právomoci na svojho dediča, je v Európe unikátny. Vymysleli a odskúšali ho pred rokmi Hans-Adam II. a jeho otec, Franz-Josef II. Knieža Hans-Adam bol podobne ako teraz jeho syn poverený výkonom funkcie hlavy štátu od roku 1984 až do roku 1989, keď zomrel jeho otec. Podľa jeho názoru systém pomáha budúcemu monarchovi získať skúsenosti z vládnutia.
Knieža Hans-Adam II. sa na tlačovej konferencii vyjadril, že nemá v úmysle "najbližších 20 rokov abdikovať". Po omši pod holým nebom vystúpil Alois s príhovorom k národu, v ktorom zmienil zmeny potrebné na to, aby si kniežatstvo udržalo súčasnú životnú úroveň. Vysvetlil, že na kniežatstvo, ktoré vďačí za mnohé zo svojho nesmierneho bohatstva úlohe finančného centra v strede Európy, je vyvíjaný nátlak, aby zakročilo proti globálnemu prepieraniu peňazí.
Podobne ako Švajčiarsko aj Lichtenštajnsko zostalo za druhej svetovej vojny neutrálne a nie je ani členom Európskej únie. V prísne konzervatívnom, katolíckom štátiku získali ženy volebné právo až v roku 1984. Členom OSN je od roku 1990. Kniežacia rodina je veľmi diskrétna, nikdy sa o nej nepíše v bulvárnych časopisoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.