vyvlastní, alebo im ponúkne za ich pôdu viac. Minister hospodárstva Pavol Rusko uprednostňuje možnosť, aby vláda Kórejčanom oznámila, že Slovensko nedokáže dodržať zmluvný záväzok, a ponúkla im na továreň inú lokalitu.
"Ukazuje sa, že pri vyjednávaní, ktoré minister Rusko viedol, dostal vládu do situácie, keď záväzky, ktoré boli dané, nie je možné splniť," hovorí politológ Ľuboš Kubín.
"Šilo sa to horúcou ihlou a fakticky teraz za to asi zaplatíme daň a možno aj politickú," povedal predseda SMK Béla Bugár. O konkrétnej zodpovednosti je podľa neho ešte predčasné hovoriť, lebo verí, že nakoniec sa problém vyrieši.
Aj KDH vidí problém v manažovaní investície. "Nechcem hľadať konkrétnu vinu, ale s takýmto problémom sme sa pri rovnakej investícii PSA v Trnave nestretli," povedal podpredseda KDH Pavol Minárik.
Bugár sa opýtal, či je vôbec možné v tomto prípade pozemky vyvlastniť. Podľa neho je sporné, či ide o investíciu vo verejnom záujme, keďže automobilka je súkromná spoločnosť.
"Za SMK hovorím - nie sme za týchto podmienok za vyvlastnenie. Lebo sa nám môže stať - a toto je asi účelom podnikateľa Mariána Kočnera - že nás dajú na Ústavný súd a budeme mať ústavný problém," povedal Bugár. Podnikateľ Kočner, známy súper Pavla Ruska zo sporov o televíziu Markíza, nedávno kúpil časť pozemkov a hovorí, že chce brániť práva vlastníkov.
Ministri SMK sa chcú Ruska spýtať, o koľko by sa predražila investícia, keby sa zvýšila cena za pozemky, alebo o koľko viac by musel štát vynaložiť, ak by firme navrhol zmenu lokality, a či by s tým Kia vôbec súhlasila. Bugár nevylúčil, že sa investíciou bude zaoberať aj najbližšia koaličná rada.
Podľa Minárika sa vlastníci pozemkov správajú tak, ako im to manažéri akcie umožnili, keď prezradili, akú cenu pozemky majú. "Ak nebude možná dohoda s investorom o zmene lokality, a z médií viem, že zatiaľ nie je, tak sa bude musieť uplatniť inštitút vyvlastnenia," povedal Minárik.
Keby Kórejčania zo Slovenska odišli, mala by byť podľa Minárika vyvodená plná zodpovednosť za všetky zmarené investície, ktoré štát pripravil pre tohto investora a nebude ich môcť prakticky inak využiť.
Ak sa výkup pozemkov predraží, Roman Vavrík z SDKÚ je naklonený rozhodnutiu, aby sa investícia premiestnila do Nitry. Priznáva, že vyvlastňovanie môže byť problém, a nie je jeho zástancom. "Fakt je, že sa tu ťažko dokazuje verejný záujem, lebo ide o súkromného investora."
Správny manažérsky postup by podľa Vavríka bol, keby sa pozemky vysporiadali skôr, ako štát uzavrie písomný záväzok. Na otázku, kto je konkrétne zodpovedný za tento stav, odpovedal: "Čo vám mám na to povedať? Vždy musí byť niekto, kto za to má zodpovednosť, tak je to v podnikaní aj v politike."
Kubín upozorňuje, že ak slovenská vláda dáva sľuby na medzinárodnej scéne, mala by dávať také, ktoré dokáže splniť. "Ukazuje sa, že sľuby, ktoré sa dávajú naši politici na domácej scéne - od volebných sľubov až po sľuby vo vládnom programe - sa dajú premlčať. Ale v medzinárodnom rozmere ich nedodržiavanie znižuje kredibilitu Slovenska aj vlády," povedal.
Vláda by podľa politilóga mohla pouvažovať aj nad tým, či nepoverí rokovaniami s Kia okrem Ruska aj iného člena vlády, keďže situácia sa zhoršila.
Čo sa týka sporu Rusko verzus podnikateľ Marián Kočner, ide podľa Kubína o príklad, keď z hľadiska štátu spor dvoch ľudí môže dehonestovať výkonnú moc a záväzky, ktoré na seba zobrala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.