rokovaní vládneho kabinetu o tom informoval minister hospodárstva SR Pavol Rusko.
Vláda sa podľa neho domnieva, že na spustenie procesu vyvlastnenia sú splnené všetky nevyhnutné podmienky. Urobila tak z toho dôvodu, že niektorí vlastníci pôdy neboli ochotní predať svoje pozemky za ceny stanovené znaleckými posudkami a žiadali výrazne vyššie sumy.
V posledných dňoch minister Rusko uvažoval aj o možnosti presunu juhokórejskej investície do inej lokality. On sám upozornil na Nitru, Zlaté Moravce a Žarnovicu a individuálne ponúkli svoj priemyselný park Eurovalley aj Malacky a bankobystrická samospráva zasa navrhla park pri Sielnici. Včera však Rusko po rozhodnutí o vyvlastnení už jasne uviedol, že Žilina ostáva prioritou a o iných plochách sa bude uvažovať až v druhom rade.
Pri doterajšom dobrovoľnom výkupe sa vychádzalo zo znaleckých posudkov, ktoré cenu tamojších pozemkov v priemere určovali na asi 120 Sk/m2. Za tieto ceny sa podarilo vykúpiť viac ako dve tretiny z požadovaných až celkovo asi 230 ha pozemkov potrebných pre vybudovanie nového závodu. Zostávajúce pozemky nespokojných vlastníkov, ktorí dlho žiadali cenu až okolo úrovne 350 Sk/m2, mohli byť podľa predmetných znaleckých posudkov vykúpené za priemerne okolo 136 Sk/m2.
Teraz pri vyvlastňovaní už ale pravdepodobne musia rátať ešte s nižšou cenou, ako im bola pôvodne ponúknutá. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vo svojich materiáloch, na základe ktorých dnes rozhodovala vláda, totiž vyčísľuje ceny vyvlastňovania len na 103 až 126 Sk/m2. Rusko však priamo po rokovaní kabinetu uviedol, že veľký rozdiel v cene nebude. Aj pri vyvlastňovaní sa bude vychádzať z rovnakých znaleckých posudkov, iba že tí, čo ešte stále využijú možnosť dohody, budú podľa neho daňovo zvýhodnení. Potvrdil, že kto ešte má záujem predať za pôvodne ponúknuté ceny, môže tak urobiť aj počas vyvlastňovania. Problémom vyvlastňovania z pohľadu záujmov vlády je ale to, že nespokojní vlastníci môžu využiť aj súdne odvolania, a tak sa celý proces môže z najoptimistickejších dvoch natiahnuť až na deväť mesiacov. Rusko už dávnejšie uviedol, že sa takéto dlhé lehoty môžu premietnuť aj do odchodu investora z krajiny.
Zvýšenie ceny nad úroveň znaleckých posudkov tak, ako to žiadali nespokojní obyvatelia obcí okolo Žiliny, by bolo podľa MH veľmi zlým riešením. Vláda totiž musí vychádzať z platných znaleckých posudkov, lebo inak by bola postihnuteľná za neefektívne nakladanie s verejnými zdrojmi. Vyššie ceny by sa okrem toho podľa MH mohli stať precedensom aj pre iné stavby verejnoprospešného významu a štát by sa stále viac stretával s neúmernými požiadavkami vlastníkov pôdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.