alternatívy klauzuly. Jej cieľom malo byť chrániť manžela, ktorý s rozvodom nesúhlasí. Rezort justície navrhol, aby v zákone bolo zakotvené, že súd nerozvedie manželstvo, ak s rozvodom nesúhlasí jeden z manželov, ktorý sa nepodieľal na vzniku rozvratu vzťahov a rozvod by mu spôsobil závažnú ujmu. To by však neplatilo, ak manželia nebudú žiť viac ako tri roky spolu. Druhou alternatívou bolo, že súd nerozvedie manželstvo, ak by jednému z manželov vzhľadom na jeho zdravotný stav, ktorý si vyžaduje sústavnú opateru, rozvod spôsobil závažnú ujmu. Tretia alternatíva bola predložiť zákon bez klauzuly.
S konečným rozhodnutím vlády bol spokojný aj minister spravodlivosti Daniel Lipšic. "Zostane zachované status quo. Je to dobrá dohoda. Je dobré zachovať súčasný stav," povedal na tlačovej besede minister. Podľa neho však tvrdostná klauzula nebola cieľom nového zákona o rodine. "Cieľom bolo zvýšiť šance pre slabších," uviedol. Tento zámer sa napĺňa stanovením výšky minimálneho výživného na 30 percent zo životného minima. Zákon tiež mení systém osvojovania. Súd by mal začať konať hneď, ako zistí, že dieťa je voľné a je oň záujem. Konanie by malo byť pri tom podľa Lipšica ukončené do troch mesiacov.
Rezort justície tiež prichádza v zákone o rodine s návrhom na utajené pôrody. Žena, ktorá by požiadala o takýto pôrod má právo na utajenie svojich osobných údajov, ktoré súvisia s pôrodom. Zdravotná dokumentácia sa bude evidovať na ministerstve zdravotníctva. Všetky osoby, ktoré sa dozvedeli o utajenom pôrode, budú musieť zachovávať mlčanlivosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.