súvislosti s rozhovormi o budúcnosti vojenskej spolupráce, ktoré sa včera začali v Soule. Washington Soulu oznámil, že do konca roku 2005 plánuje z Južnej Kórey stiahnuť 12 500 zo svojich asi 37 000 vojakov. Približne 3600 z nich už poslali do Iraku.
Podľa miestnych médií Soul žiada, aby USA plán odložili o viac než rok. Počas rozhovorov vo Washingtone sa americkí a juhokórejskí činitelia minulý mesiac dohodli, že všetkých 8000 príslušníkov americkej armády zo základne v Soule presunú do konca roku 2008 do iného mesta. Americkí vojaci sú v Južnej Kórei od vojny z rokov 1950-53 s cieľom odradiť Severnú Kóreu od prípadného útoku.
Oba štáty na Kórejskom polostrove sú technicky stále vo vojnovom stave, keďže vojna sa skončila prímerím, nie mierovou zmluvou. Redukcia počtu vojakov v Južnej Kórei je vnímaná ako súčasť plánov Washingtonu preskupiť americké sily v zahraničí tak, aby dokázali lepšie reagovať na zmenenú situáciu po konci studenej vojny a dnešné bezpečnostné hrozby. Opozičný americký prezidentský kandidát John Kerry zamýšľané stiahnutie vojakov z Kórejského polostrova kritizoval. Podľa neho to len povzbudí KĽDR v čase, keď sa ju medzinárodné spoločenstvo snaží presvedčiť, aby sa vzdala jadrového zbrojného programu. Predstavitelia vlády Georgea W. Busha však argumentujú tým, že hoci sa počet amerických vojakov v Južnej Kórei zníži, obranný potenciál spojencov nebude oslabený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.