školách a udržať ich tam," povedal včera minister školstva Martin Fronc.
Súčasný systém funguje tak, že pedagóga podľa stupňa vzdelania zaradia do určitej tarifnej triedy, a podľa počtu odpracovaných rokov do jedného z 12 platových stupňov. Plat rastie priamo úmerne s počtom rokov, ktoré pedagóg v školstve strávi.
Ministerstvo navrhlo, aby sa po novom kládol väčší dôraz na nástupný plat. "Základný plat pedagóga by začínal na úrovni súčasného 4. stupňa a každý rok by sa zvyšoval o fixné percento nástupného platu," povedal Fronc. Platy by sa mali zvyšovať najmä v prvých rokoch "učiteľovania", po 15 rokoch praxe by sa rast platu mal spomaliť. Na systéme osobného odmeňovania učiteľov a varolizácii by sa nemalo meniť nič.
Nový systém podporilo aj ministerstvo práce, pod ktoré spadá odmeňovanie zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Štátny tajomník Miroslav Beblavý povedal, že novelu zákona o platoch verejných zamestnancov začnú okamžite pripravovať. "V okamihu, keď na to bude politická podpora, bude ministerstvo schopné novelu predložiť."
Obe ministerstvá by chceli, aby bol nový systém odmeňovania účinný od 1. januára. Podľa Fronca zmeny podporil aj predseda školských odborov Ján Gašperan a minister financií Ivan Mikloš.
Zmena podľa Fronca prinesie zvýšenie tarifného platu každému učiteľovi. Jej pozitíva by však mala najväčšmi pocítiť generácia nastupujúcich a mladých učiteľov vo veku od 23 do 38 rokov. Dnes sú zaradení do platovej triedy č. 10, a po nástupe do zamestnania zarábajú 10 920 korún. Od januára by mali zarábať 11 960 korún, druhý rok by sa im tarifný plat mal zvýšiť na 12 070 korún mesačne.
Takmer polovica učiteľov je dnes zaradená do 11. tarifnej triedy - aj oni by mali pocítiť zvýšenie platov o 1 390 korún.
Fronc tiež informoval, že akonáhle bude na účte Fondu národného majetku 300 miliónov korún, začínajúci učitelia sa dočkajú aj dva roky sľubovaných pôžičiek.
Autor: sr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.