škôd na zariadeniach vodného hospodárstva si vyžiada ďalších 220 mil. korún. Informoval o tom generálny riaditeľ SVP Aleš Mazáč. Kompletné správy o škodách spôsobených povodňami by mal technický štáb predložiť vláde na budúci týždeň.
Päťdňové zrážky zasiahli od 26. júla najmä toky riek Hornád, Torysa, Sekčov, Ondava, Topľa, Horný Laborec a Poprad. Úhrn miestami dosiahol až 200 milimetrov, čo je 200 litrov vody spadnutých na meter štvorcový. To v niektorých častiach predstavuje až 35 percent priemerného ročného úhrnu zrážok. Pravdepodobnosť opakovania takýchto dlhodobých dažďov je raz za 100 rokov. Najzávažnejším povodňovým javom bola v júli prietrž ochrannej hrádze na rieke Ondava, ktorou sa do územia mimo inundácie dostalo až 25 miliónov metrov kubických vody. Podobná situácia sa odohrala naposledy pred 30 rokmi v povodí Bodrogu, povedal Mazáč.
Podľa protipovodňového programu, ktorý schválila vláda, by sa do roku 2010 malo na protipovodňové aktivity vynaložiť 20 mld. korún. Podľa Mazáča by SVP mal z toho na opatrenia použiť 18,5 mld. V tomto roku však SVP nedostal ani korunu, sťažoval sa Mazáč. Preto musel SVP vykonať opatrenia za 3,6 mld. z vlastných zdrojov a pôžičiek. Ako informovali zástupcovia SVP, štátny podnik má málo peňazí na prevádzku, na úpravu tokov, no najmä na vedeckovýskumnú činnosť. Z protipovodňového plánu sa na výskum záplavových oblastí má minúť necelá miliarda. Ako poznamenal Mazáč, chýba aj dohoda s lesníkmi, ktorí by mali pôdu okolo tokov zabezpečiť tak, aby predišli povodni.
Nedostatočné financovanie SVP by mohlo vyriešiť nariadenie vlády k zákonu o vodách, ktorý je momentálne v pripomienkovom konaní. "Nariadením by sa mali poplatky za vodu zvýšiť o 900 mil. korún," povedal ekonomický riaditeľ SVP Štefan Borušovič. Toto nariadenie by mala vláda schváliť v septembri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.