ktorý upravuje utajené pôrody, predkladá minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Anonymné pôrody majú umožňovať novely zdravotníckych zákonov a zákona o rodine, ktoré do parlamentu predložila skupina poslancov.
Obe možnosti majú výhody a nevýhody. "Výhodou utajených pôrodov je možnosť využiť zdravotné záznamy o matke, ktoré môžu mať význam pre ochranu zdravia dieťaťa. Nevýhodou je, že aj napriek zabezpečeniu, je teoretická možnosť ich prezradenia." Takéto obavy by podľa poslancov mohli brániť matke využiť možnosť utajeného pôrodu a zvoliť radšej interrupciu či dieťa zabiť. Poslanci preto navrhujú aj anonymné pôrody.
Oba návrhy zákona utajených pôrodoch - Lipšicov aj poslanecký - hovoria o tom, že nemocnica vedie zdravotnú dokumentáciu matky počas pôrodu, potom ju zapečatí a odovzdá ministerstvu, ktoré ju bude môcť otvoriť iba ak o tom rozhodne súd.
Poslanecký návrh upravuje aj situáciu, keď žena prinesie dieťa do zdravotného zariadenia, v ktorom nerodila, a nariaďuje lekárom, nevyžadovať od nej nijaké osobné údaje. Vtedy ide o anonymné dieťa.
Vládny aj poslanecký návrh zákona o rodine upravuje adopciu takýchto detí, najmä skracujú lehotu na osvojenie. Podľa poslacov môže žena svoje rozhodnutie vziať späť do šestich týždňov, ministerstvo hovorí o dvoch mesiacoch. Doteraz bolo možné osvojiť si dieťa až po šiestich mesiacoh, ak oň rodičia neprejavovali záujem.
Poslanci zdôvodňujú svoje rozhodnutie tým, že sa často stávalo, že žena z nemocnice odišla bez toho, aby dala súhlas na adopciu dieťaťa a náhradní rodičia museli čakať pol roka, kým mohli požiadať o adopciu. "V prípade súhlasu rodičov s osvojením, podpísaným po pôrode, je možné dieťa rýchlo vyšetriť a vo veku 3-4 týždňov odovzdať do novej rodiny. Skúsenosti ukazujú, že záujem osvojiteľov je predovšetkým o čo najmenšie deti."
Poslaneckú novelu pripravili poslanci KDH, podpísali sa pod ňu aj niektorí koaliční a jeden opozičný poslanec.
Mária Demeterová z KDH hovorí, že v žiadnom prípade nejde o rozpor s ministrom spravodlivosti a určite sa v parlamente dohodnú. "Nechceme komplikácie, chceli sme len komplexne upraviť utajené pôrody."
Poslanecká a ministerská novela týkajúca sa adopcie novorodencov je takmer totožná, túto časť sa teda budú snažiť poslanci zapracovať do vládneho zákona. Demeterová hovorí, že na svojich novelách robili asi štyri mesiace a ešte nevedeli, čo bude obsahovať vládny zákon o rodine.
Utajené pôrody fungujú vo Francúzsku a v Českej republike. V Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Belgicku, Taliansku či Maďarsku je možné anonymne odložiť novorodenca do špeciálnych schránok pre nechcené deti.
(haj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.