sa k tomu nechcem vracať. Iba by to vyvolalo zbytočné reakcie," povedal mladý Kováč.
Jeho otec to vysvetľuje: "Je skeptický a smutný z toho, že sa s kauzou kompetentné orgány nedokázali vyrovnať. On sa s ňou vyrovnal v zmysle, že na to chce zabudnúť. Je rád, keď sa o tej téme nehovorí, nie je jeho srdcovou."
Počas únosu dávali príslušníci SIS podľa výpovede svedka Oskara Fegyveresa vtedajšiemu synovi prezidenta elektrické šoky na genitálie a liali doň whisky. Po zavlečení do rakúskeho Hainburgu musel navyše stráviť pol roka mimo rodiny.
Kováč senior: "Napriek tomu o Lexovi vôbec nehovoríme. Zo zásadných dôvodov a zámerne. Hoci myslím, že sa ho to ešte silne dotýka - no neprejavuje to. A jeho dôvera v slovenskú spravodlivosť dostala facku."
Kováčovou prioritou sú práca a rodina
Kováč mladší sa od témy najviac snaží ochrániť svoje dcéry - 16-ročnú Michaelu a 14-ročnú Kristínu. Rodina a práca sú jeho prioritou.
"Nerozprával sa s nimi o tom odvtedy, ako sa to stalo. A ani nikto v jeho rodine sa nesnaží túto citlivú tému otvárať. Keď sme boli spolu a mne niečo náhodou ubehlo z úst, Mišo ma upozornil - ale tati, nechaj to, prosím ťa, tak."
Syn prezidenta si postavil život nanovo. Z podnikateľa sa stal diplomat - pracuje na ministerstve zahraničných vecí. Tu si našiel aj nových priateľov, ktorých spoznal počas pôsobenia na ambasáde v Indii. To mu podľa otca výrazne zdvihlo sebadôveru.
"Sú to pomerne mladí ľudia na rôznych pozíciách, ktorí sa majú radi, veria si a cítia sa medzi sebou dobre. Nikto z nich tam nie je preto, že by chcel z druhého ťažiť." Stretávajú sa aj mimo práce na neformálnych grilovačkách, rodinných návštevách.
Aktívna politika Kováča nezaujíma
Politika zaujíma mladého Kováča len v rámci pracovných povinností. Exprezident však tuší, že syn má v sebe skrytú nádej v oficiálnom pomenovaní vinníkov celej kauzy. "Že v budúcnosti nájdu kompetentné orgány spôsob vyrovnania sa s tým, čo sa mu 31. augusta 1995 stalo."
Braňo DOBŠINSKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.