takéhoto zariadenia. Ako uviedol podpredseda vlády a KDH Daniel Lipšic, chceli by prispieť k tomu, aby budúce matky v ťažkej životnej situácii nemuseli voliť cestu interrupcie.
Ministerstvo spravodlivosti SR v rámci nového zákona o rodine navrhuje možnosť utajených pôrodov, pri ktorých žena môže porodiť v nemocnici, ale údaje o nej zostanú utajené. Skupina koaličných aj opozičných poslancov pod vedením KDH predložila do parlamentu návrh, ktorý rieši problém utajených aj anonymných pôrodov, ktoré sa uskutočnia mimo zdravotníckeho zariadenia.
Jeden z predkladateľov, poslanec za KDH Július Brocka, zdôraznil, že medzi ich iniciatívou a návrhom ministerstva nie sú rozpory. "Poistili sme sa. Vládna koalícia dnes nemá väčšinu a aj dobré zámery vlády nie vždy úspešne v parlamente prechádzajú," doplnil Brocka.
Aj minister Lipšic zdôraznil, že v návrhoch nie sú vecne významné rozdiely a nebude proti, ak budú chcieť poslanci v jednom ustanovení špecifikovať aj anonymné pôrody. "Pokiaľ bude vládny návrh zákona o rodine v druhom čítaní, som presvedčený o tom, že sa budeme vedieť dohodnúť aj na konečnom znení tých ustanovení, ktoré upravujú utajené pôrody," doplnil.
"Utajené pôrody sú lepšia alternatíva ako anonymné, pretože matka porodí v nemocnici, teda v zariadení určenom na pôrod detí, ale nikto nechce kriminalizovať ani anonymné pôrody, tak ako nie sú kriminalizované ani dnes," zdôraznil Lipšic.
Podľa návrhu Lipšicovho rezortu bude nemocnica, v ktorej žena požiadala o utajený pôrod, porodila dieťa a zanechala ho v nej, povinná viesť špeciálnu zdravotnú dokumentáciu oddelene od zdravotnej dokumentácie ostatných pacientov. Nebudú mať do nej prístup iné osoby okrem ošetrujúceho lekára a údaje bude ďalej centrálne viesť Ministerstvo zdravotníctva SR pre prípad zdravotných komplikácií dieťaťa v budúcnosti.
Poslanecký návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti sa líši v tom, že po skončení hospitalizácie sa zdravotnícka dokumentácia ženy zapečatí ako celok a jej otvorenie bude možné iba na základe rozhodnutia súdu.
Poslanci okrem toho navrhujú, aby mala žena, ktorá do zdravotníckeho zariadenia prinesie dieťa, porodené mimo neho, právo na úplnú anonymitu svojich osobných údajov v súvislosti s pôrodom. Zdravotnícke zariadenie v takom prípade nebude vyžadovať osobné údaje matky dieťaťa, respektíve osoby, ktorá dieťa do zdravotníckeho zariadenia priniesla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.