V tábore Hilla trvajú zvýšené bezpečnostné opatrenia, Slováci sú v poriadku
Hilla (TASR) - Po minulotýždňových incidentoch v blízkosti priestoru pôsobenia slovenského kontingentu v operácii Iracká sloboda trvajú v tábore Hilla zvýšené bezpečnostné opatrenia. Všetci príslušníci slovenského kontingentu v misii Iracká sloboda sú zdraví a v poriadku.
Ako TASR informovalo TO MO SR, aj napriek celkovej napätej bezpečnostnej situácii v oblasti Babylonu sú slovenskí vojaci pripravení plniť úlohy v zmysle svojho mandátu. Situácia v slovenskom kontingente je stabilná, prebieha nácvik bojového zabezpečenia a organizácie systému stráženia a hliadkovania. Na požiadanie veliteľa tábora príslušníci kontingentu realizujú zemné práce a pokračujú v ošetrovaní techniky po rotácii. Slovenskí ženisti v najbližšom období pripravujú ukážku výzbroje a výstroja pre ženijnú skupinu divízie a odmínovacie tímy Lotyšska, Ukrajiny a Poľska.
Začalo sa vypočúvanie amerických vojenských policajtov
Mannheim (TASR) - Za prísnych bezpečnostných opatrení začalo sa včera v amerických kasárňach v juhonemeckom Mannheime vypočúvanie štyroch amerických vojenských policajtov v súvislosti so škandálom okolo mučenia väzňov v irackej väznici Abú Ghraib.
Štvorici Američanov dáva obžaloba za vinu mučenie a ponižovanie internovaných osôb. Fotografie zachytávajúce týranie väzňov vyvolali v apríli pohoršenie na celom svete. Vypočúvanie preložili z bezpečnostných dôvodov na dva dni do Nemecka, ďalšie vyšetrovanie bude pokračovať už v Bagdade.
Úrad českej vlády povedie bývalý disident Aleš Šulc
Praha (TASR) Jeden zo signatárov Charty 77, doterajší riaditeľ Bezpečnostného odboru Ministerstva vnútra ČR Aleš Šulc, bude novým vedúcim Úradu vlády ČR. Bývalý disident včera potvrdil, že už v piatok ponuku premiéra Stanislava Grossa prijal.
Ak vymenovanie Šulca potvrdí dnes aj koaličná vláda, bývalý disident nahradí Pavla Přibyla. Ten rezignoval po kritike verejnosti a médií kvôli svojej minulosti v roku 1989 bol jedným z veliteľov policajnej jednotky, ktorá násilne potláčala demonštrácie proti režimu v Prahe. Šulc podpísal protikomunistickú Chartu 77 a angažoval sa v Hnutí za občiansku slobodu. V rokoch 1990-97 bol námestníkom ministra životného prostredia a neskôr prešiel na ministerstvo vnútra, kde sa podieľal na bezpečnostných previerkach, kontrole lustračných osvedčení z rokov 1992-2001 a na sprístupnení zväzkov ŠtB.
Cenový spor s Bieloruskom je podľa ruského prezidenta minulosťou
Moskva (TASR) - Rusko a Bielorusko urovnali ostrý spor ohľadom dodávok zemného plynu a neexistujú žiadne prekážky pre dobré vzťahy medzi týmito dvoma bývalými sovietskymi republikami. Vyhlásil to včera ruský prezident Vladimir Putin.
Počas prijatia bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka vo svojej dovolenkovej rezidencii v čiernomorskom letovisku Soči Putin doslova povedal, že slovanskí susedia prekonali "dobre známe rozpory v energetickej sfére" a "v princípe medzi nami nepretrvávajú problémy". Ruské spoločnosti začiatkom toho roku nakrátko pozastavili dodávky zemného plynu Bielorusku pre spor o ceny.
Grécko vydá hlavného podozrivého z Djindjičovej vraždy
Atény (TASR) - Grécko vydá Srbsku muža podozrivého z minuloročnej vraždy srbského premiéra Zorana Djindjiča, informovala včera grécka tlačová agentúra. Dejana Milenkoviča (34) zatkla grécka polícia 16. júla v severogréckom Solúne.
Príkaz na vydanie do Srbska a Čiernej Hory vydal včera solúnsky odvolací súd. Milenkovič bol na pojednávaní prítomný. Jeho právnik informoval, že mandant s verdiktom súhlasil, pričom ale vyjadril obavy o svoj život. Zatiaľ nie je jasné, kedy bude Milenkovič vydaný gréckymi úradmi do vlasti. Hovorca veľvyslanectva Srbska a Čiernej Hory potvrdil len to, že Belehrad oficiálne požiadal o Milenkovičovo vydanie. Milenkovič, známy v podsvetí aj ako Bugsy, je jedným z 13 podozrivých a príslušníkov polovojenských zložiek obvinených z vraždy Djindjiča - prvého demokraticky zvoleného premiéra Srbska od druhej svetovej vojny.
Autor: Nadžaf (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.