roku umožňuje Zákon o službách zamestnanosti (č.5/2004) využívať jedno z aktívnych opatrení na trhu práce - absolventskú prax.
Čo táto legislatívna úprava ponúka, aké sú postoje prípadných zamestnávateľov, či samotných praxujúcich absolventov? To sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
Čo všetko stanovuje pri absolventskej praxi zákon?
PRÁVA A POVINNOSTI
Zákon o službách zamestnanosti definuje absolventskú prax ako získavanie odborných zručností a praktických skúseností u zamestnávateľa. Tieto zručnosti majú byť v zhode z dosiahnutím stupňom vzdelania o prax žiadajúceho absolventa. Zákon stanovuje, že za absolventa môžeme považovať osobu do 25 rokov bez ohľadu na to, či skončil sústavnú prípravu na povolanie a bez ohľadu na to, či získal pravidelne platené zamestnanie. Absolventská prax sa vykonáva na základe písomnej dohody o absolventskej praxi uzatvorenej medzi absolventom školy a úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a ďalej na základe písomnej dohody uzatvorenej medzi úradom a zamestnávateľom.
Absolventská prax sa vykonáva v rozsahu 20 hodín týždenne, najviac osem mesiacov pri štvorhodinovom dennom pracovnom čase. Začiatok pracovného času a jeho rozvrh určuje zamestnávateľ. Po skončení absolventskej praxe vydá zamestnávateľ absolventovi školy potvrdenie o vykonaní absolventskej praxe. Počas vykonávania absolventskej praxe poskytuje úrad absolventovi školy paušálny príspevok vo výške 1 500 Sk mesačne na úhradu jeho nevyhnutných osobných výdavkov spojených s vykonávaním absolventskej praxe. Úrad poskytne absolventovi školy náhradu poistného na úrazové poistenie počas vykonávania absolventskej praxe, ak absolvent školy uzatvorí zmluvu o úrazovom poistení. Zamestnávateľovi, u ktorého absolvent školy vykonáva absolventskú prax, poskytuje úrad paušálny príspevok vo výške 1 000 Sk mesačne na úhradu jeho nevyhnutných výdavkov spojených s vykonávaním absolventskej praxe jedným absolventom školy. Absolvent školy má počas výkonu absolventskej praxe nárok na voľno v rozsahu 10 pracovných dní. Tento nárok vzniká najskôr po uplynutí dvoch mesiacov vykonávania absolventskej praxe. Okrem toho zamestnávateľ ospravedlní absolventovi školy neprítomnosť na vykonávaní absolventskej praxe z dôvodu jeho dočasnej pracovnej neschopnosti alebo z dôvodu ošetrovania člena rodiny. Na to, aby si absolvent mohol nárokovať príspevok na vykonávanie absolventskej praxe je nutnosť byť evidovaný ako žiadateľ o zamestnanie na úrade práce najmenej po dobu 15 dní.
VZŤAHY ABSOLVENTA, ÚRADU PRÁCE A ZAMESTNÁVATEĽA
Dohoda medzi úradom práce a absolventom má obsahovať:
- zaväzok vykonávať absolventskú prax u dohodnutého zamestnávateľa
- začiatok a dobu vykonávania absolventskejpraxe
- druh vykonávaných pracovných činností
Povinnosti absolventa:
- vykonávať absolventskú prax u zamestnávateľa dohodnutého úradom práce
- dodržiavať všeobecne záväzné právne predpisy
- dodržiavať vnútorné predpisy zamestnávateľa
- dodržiavať predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia
- uhradiť úradu práce náhradu škody, ktorú sôsobil zamestnávateľovi úmyselným konaním
- uzatvoriť poistnú zmluvu o úrazovom poistení
Povinnosti úradu:
- uhrádzať absolventovi školy paušálny príspevok (1500 Sk) do desiatich dní po uplynutí kalendárneho mesiaca, za ktorý sa príspevok poskytuje
- uhrádzať zamestnávateľovi paušálny príspevok (1000 Sk) mesačne na úhradu jeho nevyhnutných výdavkov spojených s vykonávaním absolventskej praxe jedným absolventom školy.
Povinnosti zamestnávateľa:
- určiť druh vykonávaných pracovných činností
- oboznámiť absolventa školy so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi a predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia
- viesť evidenciu dochádzky absolventa školy a predkladať ju mesačne do desiatich pracovných dní po uplynutí kalendárneho mesiaca úradu práce.
- oznámiť úradu práce neúčasť absolventa školy na vykonávaní absolventskej praxe
- oznámiť predčasné skončenie vykonávania absolventskej praxe, najneskôr do dvoch pracovných dní
- povereným zamestnancom úradu práce umožníť vykonať kontrolu plnenia tejto dohody
- pravidelne mesačne poukazovať zamestnávateľovi na jeho účet paušálny príspevok do desiatich dní po uplynutí kalendárneho mesiaca, za ktorý sa príspevok poskytuje.
Zamestnávatelia tvrdia, že prax pomôže absolventom stať sa sebavedomými pracovníkmi
Potrebnou zložkou pri vykonávaní absolventských praxí sú Úrady práce. Informácie o tom, ako prax na úradoch prebieha nám poskytol Ing. Igor Jakeš, hovorca Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na Staničnom námestí v Košiciach.
"Úrad práce, sociálnych veci a rodiny Košice sa ako zamestnávateľ tiež v praxi podieľa na uplatňovaní zákona o službách zamestnanosti, ktorý podporuje aby absolventi získali, alebo prehlbovali svoje odborné zručnosti a praktické skúsenosti u zamestnávateľa. Podporuje sa tým vstup absolventov škôl a mladých ľudí do 25 rokov veku do zamestnania a zvýšenie ich zamestnateľnosti. Ide o znevýhodnenú skupinu na trhu práce, u ktorej sa zamestnateľnosť zvyšuje práve týmto zásahom v rámci aktívnej politiky trhu práce. Na ÚPSVaR absolventi vykonávajú činnosti podľa druhu uvedenom v individuálne uzatvorenej dohode s absolventom. V súčasnosti v rámci pracovísk v územnom obvode ÚPSVaR Košice získava skúsenosti formou absolventskej praxe 42 absolventov škôl".
Ďalším pracoviskom, na ktorom prebieha v rámci Košíc a okolia absolventská prax je aj Daňové riaditeľstvo na Garbiarskej ulici. O priebehu absolventskej praxe nás informovala Viera Lukáčová, pracovníčka personálneho oddelenia.
"V súčasnosti v rámci našich pracovísk napríklad v Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Rožňavy, Trebišova, či Veľkých Kapušian pracuje 26 absolventov stredných a vysokých škôl. Mali sme ich pôvodne 29, no trom sa už podarilo zamestnať na trvalý pomer. Absolventi zväčša vykonávajú administratívne práce a musím povedať, že sme s nimi veľmi spokojní. Sú šikovní a pracovití, je len na škodu veci, že nie je možné ich všetkých aj zamestnať. Domnievam sa, že im takáto práca dáva neskutočné možnosti do budúceho života, možnosť nasávať informácie, stať sa sebavedomými pracovníkmi. Ponúkame im pomocnú ruku. Navyše čas strávený na našich pracoviskách sa im už započítava aj do odbornej praxe. Čo sa týka vysokoškolákov, máme hlavne absolventov práva a ekonómov, no nájdu sa aj iní absolventi. Prví absolventi nastúpili tohto roku už k 1. júlu a pracujú v čase od 8 do 12 hodiny, to znamená štyri hodiny denne päť krát v týždni, tak ako to ukladá zákon. Od 1. 9. prijímame ďalších absolventov, budú pracovať do nasledujúceho februára, je to projekt z podporou eurofondov. Absolventov na prax prijímame na podnet úradu práce, ale aj na ich vlastnú žiadosť."
Príkladom aktivity aj na lokálnej úrovni je projekt uskutočnený v Prešovskom samosprávnom kraji. Pomôcť umiestniť absolventov škôl na trhu práce bolo a je cieľom projektu "Príležitosť nepríde za tebou, ty musíš ísť za ňou", ktorý začalo realizovať Občianske združenie Miniregión 21 v Hanušovciach nad Topľou. Zámerom projektu v Hanušovciach nad Topľou a v obci Skrabské vo Vranovskom okrese je poukázať na nástroj aktívnej politiky Národného úradu práce, ktorým je absolventská prax. V rámci projektu poskytnú jeho absolventom základy práce s počítačom. "Druhou myšlienkou je snaha pomôcť dlhodobo nezamestnaným bez odbornej kvalifikácie zamestnať sa," uviedol predseda OZ Jozef Malý. Dodal, že: "ide o poskytnutie základných zručností pre túto skupinu nezamestnaných v oblasti jednoduchých stavebných prác." OZ Miniregión očakáva podľa Malého aj aktívnu pomoc zo strany tamojších samospráv, ktoré by spomínanú skupinu ľudí využili v rámci nástroja menšej obecnej služby. Projekt bol financovaný z prostriedkov Phare a Národného úradu práce.
"Je lepšie chodiť na prax ako sedieť doma. Je to však pol na pol - k ničomu dôležitému vás nepustia"
ANKETA
Absolventky Katarína (20) a Lenka (23) vykonávajú absolventskú prax na ÚPSVaR na Staničnom námestí v Košiciach. My sme sa s nimi porozprávali.
Možnosť pracovať v rámci absolventskej praxe ti bola ponúknutá zo strany úradu práce, alebo to bola tvoja iniciatíva?
Katarína: "Absolventskú prax som si našla úplne sama, robila som pred tým sedem mesiacov na inom mieste, po odchode som sa rozhodla požiadať o prácu na tunajšom úrade práce."
Lenka: "Ponuku praxovať mi dal úrad práce, nemusela som žiadať o ňu sama."
V prípade dania ponuky z úradu práce ti bola ponúknutá aj iná práca? Prečo si sa rozhodla pre tú súčasnú?
Lenka: "Okrem tohto miesta mi ponúkali aj tri iné úrady práce. Vždy sa jednalo o administratívnu prácu, ale na zvyšných miestach chceli skôr absolventov verejnej správy, preto som nastúpila sem."
Absolventkou akého typu školy si a akú prácu na praxi vykonávaš?
Katarína: "Mám skončenú obchodnú akadémiu a obvykle spracúvam evidenciu, faktúrujem, respektíve robím účtovníctvo."
Lenka: "Skončila som ekonomickú univerzitu, mám na starosti vedenia účtovníctva na oddelení na ktorom praxujem."
Aký je prístup stálych zamestnancov k tebe a k tvojej práci?
Katarína: "Je to v poriadku, s týmto vážne nie je problém."
Lenka: "Prístup je super. Panie, s ktorými pracujeme sú milé, prihovárajú sa nám."
Domnievaš sa, že ti táto prax niečo dá do tvojej budúcej kariéry, alebo dokonca, že sa ti podarí ostať na tomto pracovisku aj po dokončení praxe?
Katarína: "Niečo určite áno, navyše je lepšie chodiť tu, ako len sedieť doma, možnosť zamestnať sa na tomto pracovisku je však asi mizivá, pravdepodobne je tu pravidelné obmieňanie."
Lenka: "Je to pol na pol, k ničomu dôležitému nás nepustia, celá prax asi bude prebiehať v jednej kancelárii, neviem či ma pošlú aj na iné miesto, takže zatiaľ nevidím prospech tejto praxe. Pracovníčky si chcú rýchlo urobiť svoju prácu, nemajú čas venovať sa nám, ale ja sa im zas až tak nečudujem."
Ako dlho vykonávate túto prax?
Katarína: "Ja pracujem na tomto úrade už asi piaty mesiac."
Lenka: "Robím tu nejaký ten mesiac, zmluvu mám až do novembra."
Autor: Spracoval Peter WOLSKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.