predstúpil pred Poslaneckú snemovňu so žiadosťou o vyslovenie dôvery. Kým pravicovým občianskym demokratom vadí, že vláda nesľubuje očakávané reformy a svoje vábivé sociálne sľuby chce plniť na úkor strednej vrstvy a živnostníkov, komunisti tvrdia, že Grossova ČSSD vo vláde až príliš ustúpila partnerom a je ešte viac pravicová než bývalý kabinet Vladimíra Špidlu. Koalícia napriek tomu pevne verí, že bude pri hlasovaní jednotná a Grossova vláda dostane od 200 prítomných poslancov všetkých 101 koaličných hlasov.
Optimistom je aj predseda poslaneckého klubu sociálnej demokracie Petr Ibl. Ako uviedol, všetkých 70 poslancov jeho klubu bude hlasovať "za". "Som presvedčený o tom, že sociálna demokracia bude mať 70 hlasov a koalícia spolu 101, takže dôvera vláde bude vyslovená týmto počtom. Nerád sa o takéto veci staviam, ale som presvedčený, že to tak dopadne," uviedol Petr Ibl.
Grossov tím nemôže očakávať žiadnu podporu od poslancov ODS a KSČM. Podpredseda komunistickej strany a zároveň podpredseda Poslaneckej snemovne Vojtěch Filip nekompromisný postoj KSČM, ktorá na začiatku vládnej krízy koketovala aj s myšlienkou vládnutia s ČSSD, vysvetľuje programom Grossovej koaličnej vlády a jej prílišnou pravicovosťou, ktorá vytvára medzi KSČM a ľavicovou sociálnou demokraciou bariéru. "Pretože programové vyhlásenie je ešte viac pravicové než bolo zameranie vlády Vladimíra Špidlu. A po druhé, dve vládne strany (KDU-ČSL a US-DEU) zásadným spôsobom prezentujú, že vstupujú do vlády, aby zabránili väčšiemu vplyvu komunistov. Nie sme handra na podlahu a nikomu sa nevnucujeme," povedal Filip na otázku, prečo Grossovu vládu nepodporia.
Vyhranený odmietavý postoj k vláde má aj ODS. Predseda jej klubu Vlastimil Tlustý v prejave k poslancom označil programové vyhlásenie novej vlády za "beznádejné a bezobsažné". Krajine vedenej Stanislavom Grossom údajne hrozí zadlžovanie, zväčšenie zaostávania, znevýhodňovanie živnostníkov a odklad potrebných reforiem.
Hlasovanie sa po zdĺhavej rozprave a plamenných prejavoch opozície očakávalo včera večer (po našej redakčnej uzávierke) alebo až dnes. Poslanci odhlasovali, že schôdza a hlasovanie môže prebiehať aj po 21.00 hodine.
Hlasovanie o dôvere kabinetu bude prebiehať verejne: každý poslanec sa v abecednom poradí vo svojej lavici postaví a nahlas povie, či vláde vyslovuje podporu. O tom, od koho sa hlasovanie začne, rozhodne los. Ak by Grossova vláda dôveru Poslaneckej snemovne nedostala, musel by prezident poveriť zostavením vlády nového premiéra. Grossov tím by pokračoval až do vymenovania novej vlády. Ak by aj druhý pokus skončil napokon fiaskom, nasledoval by tretí pokus, ale už v réžii predsedu Poslaneckej snemovne. Od roku 1992 však každá česká vláda pri hlasovaní o dôvere v parlamente uspela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.