celom Slovensku stráži všetky súkromné banky, ktoré nemajú vlastnú ostrahu. Opatrenie má súvisieť so vzrastajúcim počtom bankových lúpeží a platí do odvolania. Viceprezident policajného zboru Jaroslav Spišiak to však popiera. Tvrdí, že uniformovaní muži nestrážia banky, ale verejný poriadok. Ministrovej pravej ruke sme včera položili niekoľko nepríjemných otázok.
Dokedy bude polícia strážiť súkromné banky?
"Polícia nestráži súkromné banky, ale plní úlohy smerujúce k zabezpečeniu priaznivej bezpečnostnej situácie v priestoroch Slovenskej republiky."
Nie je to neadekvátne míňať peniaze daňových poplatníkov na stráženie súkromných objektov?
"Nie. Policajti, ktorí sú rozmiestnení na rôznych miestach výkonu služby, nemajú za úlohu strážiť súkromnú banku. Pohybujú sa v priestoroch, ktoré boli na základe analýzy identifikované ako rizikové oblasti pre verejný poriadok a bezpečnosť."
Ide o celoštátnu akciu? Koľko policajtov je na ňu vyčlenených?
"Je to celoslovenská operácia. Sily a prostriedky vyčleňoval každý okres individuálne podľa vlastnej potreby."
Koľkých bánk a policajtov v Košiciach či Košickom kraji sa to týka?
"Hovorím vám na rovinu, že sa to neodráža od počtu bánk."
Ale my sme na Hlavnej ulici v Košiciach napočítali hneď niekoľko policajtov postávajúcich pred pobočkami finančných inštitúcií...
"A to vám vadí? Raz sa kritizuje, že je málo policajtov na ulici a teraz hovoríte, že ich je na ulici viac - a to je problém? Tí policajti sa tam zaoberajú aj inými vecami. Predchádzajú napríklad vreckovým krádežiam, výtržnostiam, atakďalej."
Vreckové krádeže sa však nedejú pred bankami, ale napríklad na trhoviskách. A súkromné banky si môžu zaplatiť vlastnú ostrahu. Koľko to bude stáť daňových poplatníkov?
"Nebude ich to stáť vôbec nič. Policajti to robia riadne v službe, pričom ináč by možno sedeli v kancelárii a keby bol trestný čin na ulici, museli by tam ísť zďaleka. Takto je to lacnejšie a zásah je operatívnejší."
Nebudú chýbať policajti pri objasňovaní inej trestnej činnosti?
"Oni popri tom plnia aj úlohy smerujúce k objasňovaniu trestnej činnosti alebo jej predchádzaniu."
Myslíte si, že je takéto opatrenie adekvátne v Košiciach, kde od začiatku roka nebola vylúpená žiadna banka?
"Každý okresný a krajský riaditeľ dostali za úlohu zrealizovať túto celoslovenskú akciu podľa potrieb a požiadaviek vlastných teritórií a bezpečnostnej situácie. Ako ju vyhodnotili, je to už ich vec."
Ak zajtra vylúpia našu firmu, začne polícia hliadkovať pred našim objektom?
"Ja vidím, že to naschvál nechcete pochopiť! Policajti v uliciach, okrem iných dôležitých úloh, ktoré majú plniť, plnia aj tú úlohu, že ak je tam banka, nebude tam lúpež. Prečo to chcete silou-mocou prekrútiť? Ak niekto urobí trestný čin v susedstve banky, alebo na tej ulici, policajt, keď tam stojí, oveľa operatívnejšie a rýchlejšie zakročí."
Prečo potom policajti nepochôdzkujú po celej ulici, ale postávajú pred pobočkami bánk?
"Keď som robil inštruktáž s krajskými riaditeľmi, presne toto som im povedal. Že majú policajti hliadkovať a zaoberať sa bezpečnostnou situáciu v tom teritóriu, kde vykonávajú službu. Za to, že to zle pochopili, ja nemôžem."
Čiže podľa vás nejde o ochranu bánk, ale strategických miest v meste?
"Áno, ochranu strategických miest a prevenciu pred kriminalitou vo všeobecnosti. Majú si zapisovať ešpézetky vozidiel, kontrolovať podozrivé osoby, usmerňovať ľudí, všímať si, či neparkujú na zákazoch a tak ďalej. Takto som to vysvetľoval, od slova do slova, pred akciou."
Dokedy je táto akcia naplánovaná?
"Potrvá dovtedy, kým sa bezpečnostná situácia v tom teritóriu nezmení. Každý deň majú policajti za úlohu analyzovať, či sa znížil nápad trestnej činnosti, či pomáha, že je veľa policajtov na ulici, alebo nie. Napríklad v Košiciach bol zaznamenaný enormný nárast lúpežných prepadnutí fyzických osôb. Keď je celá ulica plná policajtov, je predpoklad, že sa ani toto nebude diať. A keď sa to udeje, je tam viac policajtov, ktorí môžu okamžite zakročiť a chytať páchateľa na úniku. Takouto formou chceme zastaviť nárast trestnej činnosti a popri tom možno zabezpečíme, že nebude ani lúpež banky."
* * *
Podľa usmernenia sa policajti v priebehu výkonu služby nemajú venovať inej činnosti!
(jg)
Policajný viceprezident sa nás včera v telefonickom rozhovore snažil presvedčiť, že policajti v uliciach nestrážia banky, ale verejný poriadok. Zaujímavé je, že my sme pri potulkách centrom mesta míňali uniformovaných mužov výlučne pred pobočkami finančných inštitúcií. Stáli napríklad pred Ľudovou bankou oproti Tescu, pred Tatrabankou pri Slovane, či neďalekej VÚB. Pohyb pred niektorými pobočkami bánk navyše podľa našich informácií monitorujú aj policajti v civile. Ak to nemá byť dôkazom, že strážia banky, ponúkame vám niektoré pasáže z usmernenia okresného policajného riaditeľa obvodným oddeleniam:
- Vzhľadom k závažnosti predmetného pokynu výkon služby pre jednotlivé hliadky plánovať až do odvolania bezpečnostných opatrení tak, aby jednotlivé stanovištia hliadky zaujali desať minút pred otvorením pobočky príslušnej banky a stanovište opustili až po odchode posledného klienta z pobočky banky...
- Riaditelia jednotlivých súčastí zabezpečia výkon služby pri pobočkách banky podľa otváracích hodín, ktoré sú súčasťou tohto plánu a tvoria prílohu.
- Policajtom nastupujúcim do služby vykonajte inštruktáž, pričom je potrebné, aby obsah inštruktáže policajti potvrdili svojim podpisom. Inštruktáž je potrebné zamerať hlavne na plnenie týchto úloh: V pridelenom úseku sledovať pohyb osôb a motorových vozidiel. Nevzďaľovať sa od prideleného objektu (stanovište je potrebné zaujať tak, aby hliadka videla na občanov, ktorí vychádzajú z objektu a vchádzajú do objektu). V priebehu výkonu služby sa nevenovať (!!!) inej činnosti, ktorou by sa mohol niekto pokúsiť odlákať pozornosť hliadky od objektu a v prípade potreby vykonania zákroku o tom okamžite informovať operačné stredisko...
Čo k tomu dodať?!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.