Štefánika. Pomník postavili nákladom 350 tisíc korún v centre mesta a inštalovali ho v roku 1939 pri príležitosti 20. výročia tragickej smrti generála, kedy boli aj dôstojné spomienkové oslavy. Socha v nadživotnej veľkosti vhodne zapadla v parčíku, ktorý zapĺňal voľné priestranstvo pozdĺž hlavnej ulice.
Jej autorom bol mladý študent Akadémie výtarných umení v Prahe František Gibala. Pochádzal z Krajnej Poľany spod Dukly. Ako 24-ročný (1936) vyhral súťaž na vytvorenie pomníka M. R. Štefánika. O rok neskôr bol už absolventom Akadémie. V nasledujúcich rokoch autor pracoval na tomto monumente. V r. 1938 bola socha odliata do bronzu u sochára Romea Haszpru v Brandýse nad Labem. Bola dominantou centra mesta už aj preto, že bola postavená na vysokom travertínovom podstavci.
Neprajný osud postihol sochu po druhej svetovej vojne. Bola tŕňom v oku vtedajšej vrchnosti. Od 5. 12. 1952, kedy bola odstránená, dodnes nie je jej osud celkom jasný. Presvedčujúcich dokumentov niet a živia sa len ústne podania v niekoľkých variantoch. Z nich možno poskladať najpravdepodobnejšiu a poslednú verziu. Každá však smeruje k jej likvidácii a odvoze na pretavenie do košickej firmy Poledniak. Tam sa jej stopa definitívne stratila. Predsa len sa zo sochy zachoval vzácny suvenír - časť bronzovej šable. Torzo šable je 69 cm dlhé a je na ňom vyrazený aj pamätný dátum 5/12/1952.
Iniciatíva na opätovné inštalovanie sochy generála mala veľa priaznivcov, avšak vtedajšie politické pomery tomu bránili. Napriek tomu generál nepadol do zabudnutia. Hlavnú ulicu v Trebišove pomenovali opäť na ulicu M. R. Štefánika.
Autor: Jozef BUMBERA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.