spoločnou stratégiou sa majú šéfovia opozičných strán stretnúť budúci týždeň. Otázna je účasť Slobodného fóra.
"Treba zjednotiť opozičný blok, aby sa vyvinul tlak na niektoré maniere súčasnej vlády. Aby aj občania vedeli čítať jednotlivé strany v opozícii," hovorí podpredseda HZDS Anton Blajsko, ktorý je v strane vytrvalým prívržencom spolupráce so Smerom.
Aj podpredseda Smeru Dušan Čaplovič hovorí, že by bolo potešiteľné, keby obidve strany komunikovali. "Voličskú základňu by to viac stimulovalo."
Spolupráca medzi lídrami Smeru Robertom Ficom a HZDS Vladimírom Mečiarom sa však dlhodobo nedarí. Čaplovič hovorí, že každý z lídrov by si mal urobiť sebaspytovanie, lebo bez spolupráce iba uľahčí situáciu menšinovej vláde.
Blajsko si myslí, že na stretnutiach so Smerom by sa malo hovoriť aj o veciach z minulosti, aby "určité prieky" už neboli na stole a začalo sa hovoriť pragmaticky, lebo programy Smeru a HZDS sú podobné.
Koalícu čakajú na jeseň kľúčové zákony zdravotníckej reformy a štátny rozpočet. Opozícia sa chystá dôslednejšie koordinovať svoje hlasovania práve pri zásadných témach. Rozhodujúci bude preto postoj nezávislých poslancov a Slobodného fóra (SF), pretože koalícia a ani opozícia nemajú väčšinu v parlamente väčšinu.
Čaplovič hovorí, že SF je konzistentné a dajú sa s ním mnohé veci konzultovať. Už "ťažko" sa mu hovorí o nezávislých poslancov, ktorí opustili HZDS. Aj Blajsko si myslí, že u odídencov z HZDS "nie je perspektíva".
SF však zatiaľ pozvánku na stretnutie opozície nedostalo. Podpredseda SF Branislav Opaterný povedal, že ak dostanú pozvánku, "musíme si to prejsť", lebo v ich prípade sa nedá hovoriť o programovej spolupráci s opozíciou. "My vládu kritizujeme z pravicových pozícii, v ekonomike máme liberálne postoje," povedal. Nevylúčil však spoluprácu v niektorých politických otázkach a veciach, kde nehrá dôležitú úlohu ideové zameranie SF.
Politológ Ľuboš Kubín pripustil ad hoc spoločný postup opozície pri rozpočte alebo pri zdravotníckej reforme. "Ale až do volieb nemožno očakávať spoločnú opozičnú politiku. Stratégie Smeru a HZDS sa totiž neprelínajú," povedal.
Podľa Kubína si asi Mečiar uvedomuje, že spolupráca Smeru a HZDS ako základ budúcej vlády by nepriniesla Slovensku výhodnú pozíciu a počíta skôr s tým, že by mohol byť vypočítateľnejším partnerom pre časť vládnych strán. "Aj preto budú spôsoby vedenia opozičnej politiky rôzne. Fico pre niektoré svoje radikálnejšie kroky jednoducho nenájde podporu," myslí si politológ.
(sp)
* * * RÁMČEK DO ČLÁNKU * * *
Ako sú rozložené sily v parlamente
Koalícia - 68
Opozícia - 60
Nezávislí - 22
Autor: Úradná správa č. 12
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.