pri cykloturistických výletoch
Východné Slovensko je svojim charakterom a prevažne zvlneným terénom ideálne pre cykloturistiku najrôznejšieho druhu od nádherných zjazdov vo vysokohorských dolinách až po dlhé rovinaté úseky na Východoslovenskej nížine. O tom, čo by ste mali robiť, aby ste si cykloturistiku čo najlepšie vychutnali sa dozviete z našich nasledujúcich (ne)odporúčaní.
IN - Pred každou jazdou si dôkladne skontrolujte, v akom stave je váš bicykel a prípadne drobné nedostatky ešte doma v pokoji opravte. Doporučujeme vám, aby ste prehliadku bicykla začali pri brzdách a samozrejme dofúkajte si aj pneumatiky. Je samozrejmosťou, že váš bicykel by mal mať všetko, čo je uvedené v základnej výbave plus by ste si mali zobrať aj náhradnú dušu a kľúče pre prípad defektu.
OUT - Po ceste nikdy nejazdite vedľa seba, ale za sebou v pravom jazdnom pruhu. Ocenia to nielen vodiči áut, ale aj naši kolegovia z krimi oddelenia, ktorým ušetríte prácu, lebo o vás nebudú musieť písať ako o obetiach dopravnej nehody.
IN Jazdite vždy primeranou rýchlosťou. Najlepšie takou, aby ste boli vždy schopní zastaviť aj pred nečakanou prekážkou v podobe rútiaceho sa auta, stáda kráv alebo oviec, obedujúcich lesníkov, či skupinky peších turistov, ktorí si akurát v strede cesty za zákrutou pozerajú prírodné krásy. Svoju jazdu prispôsobte kvalite asfaltového, či spevneného povrchu vozovky. V zásade platí, že je lepšie jazdiť opatrnejšie ako za každú cenu lámať rýchlostné rekordy.
OUT V čo najväčšej miere sa vyhýbajte cestám 1. a 2. triedy, po ktorých jazdia kamióny. Ušetríte si tým nadávky na viac, či menej bezohľadných vodičov, ale predovšetkým zažijete menej stresu a poďakujú sa vám aj vaše pľúca.
IN - Hlavu by ste si mali chrániť cyklistickou prilbou. Hoci tá je povinná len pre deti do 15 rokov, ak idete do ťažšieho terénu, bude len vašim plusom, ak si ju nasadíte na hlavu.
OUT Hoci cyklotúry takpovediac na slepo majú taktiež svoje čaro, predsa len je lepšie, ak sa ešte predtým aspoň zhruba dohodnete na jej smere a pozriete si danú oblasť, ktorú chcete navštíviť na cykloturistickej mape. Východ Slovenska je zakreslený v troch takýchto podrobných mapách, kde je vyznačených viacero značkovaných cyklotrás a určite neurobíte chybu, ak si jednu mapu zoberiete so sebou.
IN Každý cykloturista by mal dodržiavať pitný režim. Okrem vlastných zásob doporučujeme aj návštevu vidieckych pohostinstiev po trase vašej cyklotúry. Okrem nezameniteľného koloritu a miestnych štamgastov vás väčšinou veľmi príjemne prekvapia ceny za čapovanú kofolu, pivo, či poldecák niečoho ostrého.
OUT Nikdy to nepreháňajte s konzumáciou alkoholických nápojov, aj keby vás pohostinní miestni ľudia nechceli pustiť z krčmy. Ak sa vám po vyjdení z pohostinstva bude zdať, že sa pôvodná cesta náhle rozšírila na diaľnicu, doporučujeme vám aspoň polhodinový oddych. Potom skúste nájsť najbližšiu železničnú stanicu a odvezte sa radšej vlakom do cieľa vášho putovania.
IN - Keďže žiadna cesta nepatrí iba vám a cyklotrasy môžu súbežne viesť po turistických chodníkoch, resp. ich križovať, buďte ohľaduplní voči turistom a iným návštevníkom prírody. Takisto nepoškodzujte prírodu a neplašte zver.
OUT Ak si urobíte prestávku a dáte si dačo pod zub, nezanechávajte za sebou odpadky. Skúste sa držať zásady, že čo si so sebou priveziete, to si aj odveziete a nepotrebné veci vyhodíte pri najbližšom odpadkovom koši.
IN Každú cyklotúru sa snažte skončiť do súmraku, v opačnom prípade riskujete zbytočné nepríjemnosti. Vaše zážitky za tmy aj tak nebudú za veľa stáť. Ak vás na ceste "prikvačí" znížená viditeľnosť, majte so sebou vpredu minimálne bielu odrazku a vzadu červené blikajúce svetlo.
OUT - Nepoškodzujte značky, informačné a orientačné tabule, keď sa vám napríklad zdá, že namiesto uvedených 7 km, ste prešli aspoň desať. Určite by ste neboli radi, keby kvôli vašej zlosti, nenašli tieto značky iní cykloturisti a tí by potom zablúdili.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.