Ak ste si doteraz nezhotovili regál na kompóty, nikdy nie je neskoro, ak máte nevyhovujúci, vždy sa dá prerobiť. Kritériom pre vhodný regál práve na
Peter Munka
Korzár
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
uskladňovanie kompótov je prehľadné uloženie jednotlivých fliaš a zároveň dobrá dostupnosť k nim. Ak sú police veľmi hlboké, napcháme tam síce množstvo fliaš, ale pri rôznom sortimente si ťažko udržíme prehľad o jednotlivých druhoch. Navyše fľaše zo zadných radov, z hĺbky police, budeme vyberať s problémami. Pri tomto riešení musíme nechať dostatočný rozstup políc, aby zadnú fľašu vôbec bolo možné vysunúť smerom nahor. Takto vlastne strácame priestor získaný hĺbkou police.
Aké by teda police pre náš účel mali byť? Vo výške presahujúcej výšku našich očí volíme úzke police pre jeden rad fliaš, pričom do horných radov dávame menšie, trojdecové fľaše. Od výšky očí do výšky pása môžu byť police širšie, pre dva až tri rady fliaš. Tu už môžeme umiestňovať aj sedemdecové a prípadne aj väčšie kompóty, nesmieme zabudnúť na dostatočné vzdialenosti políc. Ak sú police len jednoradové, nad viečkom fľaše postačia 2 - 3 cm voľného priestoru, budeme ich vysúvať len smerom k sebe. Nižšie a širšie police, ku ktorým máme lepší prístup, potrebujú v prípade troch radov väčší priestor, aby sme ponad predné fľaše mohli vsunúť ruku a kompót vytiahnuť nahor a k sebe.
Základom regálov sú akési rebríky z latiek, ktoré nesú samotné police. Zvislé stĺpiky môžu siahať od podlahy až po strop. K stĺpikom pripevníme vodorovné latky (obr. a). Pozor, police ponesú dosť veľkú záťaž, takže nešetriť spojovacím materiálom - či už použijete skrutky alebo klince (obr. b). Počet rebríkov závisí od rozmerov komory, pri dlhších policiach by mali byť od seba vzdialené maximálne jeden a pol metra od seba (obr. d). Najlepšie je ich rozložiť po obvode troch stien do tvaru písmena "U". Poličky zhotovíme z dosiek vhodnej šírky s hrúbkou asi 16 mm. Rebríky postavíme tak, aby latky boli umiestnené z vnútornej strany (obr. c). Rozmery neuvádzame, pretože záleží od veľkosti miestnosti a, samozrejme, od množstva zásob, ktoré uskladňujete. Ak na seba nadväzujú police v pravom uhle v rohu miestnosti, postačí, ak bude v rohu jeden rebrík. Police v kolmom smere položíme na dosky uložené v rohu na rebríku.
Hotové rebríky v hornej časti upevníme k stene pomocou pevných očiek, ktoré priskrutkujeme do steny závrtkami (hmoždinkami), prípadne skobami alebo pásovou oceľou či iným vhodným spôsobom. Hlavne aby to bolo upevnenie ktoré vydrží aj väčšiu záťaž. Ak umiestňujeme police do tvaru U, protiľahlé regály môžeme v hornej časti zabezpečiť rozperami z guľatiny priemeru 2 - 3 cm (dostaneme v železiarstve ako násady do záhradného náradia). Tieto rozpery sa dajú prakticky využiť na zavesenie údenín, najmä ak zvyknete robiť domácu zabíjačku.
V dolnej časti regálov, kde už nie sú police (od pása nadol) využijeme priestor na rozmernejšie a ťažšie debničky na ovocie, zemiaky, zmestí sa tu aj súdok s kapustou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.