Z trojtisíchektárového jazera, ktoré vzniklo pretrhnutím hrádze na rieke Ondava koncom júla sa nikto netešil, ba ani športoví rybári na Zemplíne.
Z dobre zarybnenej rieky bolo deponovaných do okolitej krajiny mimo množstva kubíkov vody veľké množstvo rýb v pestrom druhovom sortimente.
Rybárom z Trebišova sa podarilo začiatkom augusta pomocou veľkého čereňa odloviť takmer 500 kusov šťúk o veľkosti od 10 do 20 cm pri hrádzi neďaleko obce Hradišťská Moľva. V tom istom čase vyzbierali a zlikvidovali 450 - 500 kg uhynutých rýb, v ktorých prevládal kapor. Najväčší vážil 8 kg.
Mnoho rýb padlo za obeť obyvateľom z niektorých obcí. Ukážkovým príkladom je úlovok asi 15 - 17 kg sumca, ktorý sa snažil "preplávať" z jednej časti poľa na druhú cez asfaltovú cestu medzi slivnickým mostom a Oborínom a bol ulovený do rúk práve tadiaľto prechádzajúcou posádkou motorového vozidla.
Pozornosť rybárov sa sústreďovala najmä do okolia Kamennej Moľvy, kde ich rybárska stráž mala ochrannú službu. Strechu nad hlavou im poskytli vodohospodári z Čerpacej stanice (ČS) Kamenná Moľva.
Na túto stanicu sa upriamovala nádej občanov okolitých obcí, ktorým hrozilo zaplavenie. Ako nám povedal jej vedúci J. Balog, vodohospodári odhadli objem jazera, ktorého vodnú plochu bolo možné prirovnať takmer k veľkosti Zemplínskej Šíravy na 40 miliónov metrov kubických vody a táto ČS dokázala za 24 hodín odčerpať z tohto objemu 2,5 milióna kubíkov vody do neďalekej Latorice.
Bolo šťastím, že Latorica a Bodrog v čase povodne nemali natoľko vysoké vodné stavy, aby voda z jazera vytvoreného Ondavou plynule do Latorice neodtekala.
V čase našej návštevy bol súvisle zatopený už len polder v blízkosti ČS o rozlohe približne 800 ha a neklamným znamením, že v zapáchajúcej vode je život, bol veľký kŕdeľ volaviek bielych a popolavých ako aj bocianov bielych stojacich na hrádzi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.