drobnochovoch, tak aj vo veľkochovoch v rôznom veku hydiny a táto porucha chovania môže mať veľmi negatívny dopad na ekonomiku chovu. Začína oštipovaním peria hlavne na krídlach a v oblasti kloaky, ozobávaním prstov behákov, a to až do krvácania. Takto prechádza vo vlastný kanibalizmus.
Príčiny sú rôznorodé, veľakrát ťažko zistiteľné. Spravidla súvisia s podmienkami v chove (preskladnenie, nedostatok kyslíka, vysoká intenzita osvetlenia, nedostatok znáškových hniezd, nedostatok krmítok a napáječiek), s vlastnou výživou (dlhé prestávky medzi kŕmením, nedostatok živín, minerálnych látok, vitamínov), s dráždením kože (ektoparazity, zápaly kože). Kanibalizmus sa môže objaviť v spojitosti s kokcidiózou. Niekedy je pozorovaný pri náhlom poklese barometrického tlaku. Tiež sa predpokladá, že kanibalizmus môže byť podmienený geneticky (častejšie sa vyskytuje len v určitých chovných líniách).
Stupeň postihnutia v chove je rôzny. Vzrušivosť chovu býva zvýšená, pobehujú hromadne sem a tam, oštipujú sa. Podnetom môže byť krv v truse napr. pri kokcidióze, u nosníc môže byť popudom výrez kloaky, prípadne jej poranenie. V minulosti boli za niekoľko mesiacov po naskladnení kurí veľmi bežné 2-3% straty spôsobené kanibalizmom. Tieto výsledky boli skôr výsledkom rady spolupôsobiacich faktorov než dôsledkom iba jediného problému. Niektoré z problémov, ktoré môžu viesť ku stratám spôsobených kanibalizmom u nosníc sú: príliš jasné osvetlení (i prienik slnečného svetla do objektu), príliš vysoká teplota, zlé skrátenie zobákov, kury s nadmerným množstvom tuku, zlé operenie v čase naskladnenia, príliš včasná svetelná stimulácia, príliš vysoká hladina proteínov a aminokyselín v krmnej zmesi vedúce k príliš veľkým vajciam vzhľadom k veľkosti tela. U sliepok s nízkou hmotností pri podávaní týchto zmesí a v spojení s agresívnym programom osvetlenia môže táto skutočnosť viesť k výskytu vajec s dvojitým žĺtkom a teda aj ku zvýšeniu výskytu kanibalizmu.
Terapia a prevencia: zaistenie dobrých zoohygienických podmienok, správna technológia a výživa. Relatívne najúspešnejším zákrokom je skracovanie zobákov, zníženie svetelnej intenzity, niekedy sa odporúča na 3-4 dni zvýšenie príjmu chloridu sodného (2- 3%). V drobnochovoch môže chovateľ natrieť miesta, ktoré krvácajú napr. genciánovou violleťou, niekedy postačí aj zavesenie napr. mrkvy a agresívny jedinec sa začne sústreďovať na jej ozobávanie. Pokiaľ je táto porucha chovania v začiatku, pokúste sa vypozorovať jedinca, ktorý vyvoláva nepokoj v chove a z chovu ho odstráňte. Niektorí chovatelia podávajú s veľmi rozdielnym výsledkom polievkové korenie (zvýšenie obsahu solí). Lepšie je pridávať ku kŕmeniu kompletnú kŕmnu prísadu biologicky účinných látok (vitamíny, minerály a aminokyselina D L-methionin, ktorých nedostatok môže podľa niektorých prác byť aj príčinou kanibalizmu).
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.