chladnejších subtropických oblastiach na zimu zhadzuje listy.
Cherimoya (Annona cherimola), botanicky anona trojlupienková, je klasifikovaná ako subtropická rastlina, pretože dospelý strom vydrží aj mrazy do -10 °C. Má veľké oválne listy s jemným ochlpením. Po odtrhnutí sa z nich šíri slabší nepríjemný zápach. Na krátkych chlpatých stonkách visiacich pozdĺž konárov vyrastajú voňavé kvety. Sú jednotlivo alebo po dvoch či troch na jednej stonke. Plod má tvar guľatej hrušky s množstvom priehlbiniek a hrbolcov na povrchu. Semená sa tvoria v plode podobne ako pri malinách, takže každé srdiečko obsahuje jedno semeno.
Pestovanie
Jeden plod obsahuje veľké množstvo čiernych semien, ktoré vysievame jednotlivo na jar naplocho do črepníka s priemerom minimálne 20 cm. Črepník plníme pieskovitou zeminou s vyšším obsahom živín. Semená klíčia už v priebehu dvoch týždňov. Semenáčiky rastú rýchlo, po dosiahnutí výšky šesťdesiat centimetrov ich skrátime na štyridsať centimetrov, aby sa rozkonárili. Nové výhonky vyrastú z listových pukov. Rastlinu umiestnime na slnečné miesto. Počas leta ju môžeme dať s črepníkom von alebo ju presadíme do voľnej pôdy v záhrade. Vyberieme jej slnečné a teplé miesto, kde v priebehu leta stromček značne zmohutnie a rozkonári sa. Do voľnej pôdy sadíme rastliny až v máji, keď je už dostatočne teplo. Krátko po vysadení obyčajne stromček zhodí listy. Zapríčiní to fakt, že semenáčiky sú po zime zvyknuté na obmedzenú dávku svetla a slnečné žiarenie je pre ne príliš intenzívne. To však rastline neprekáža, pretože za krátky čas vyrastú nové listy a zároveň sa rozkonári a zmohutnie. Na zimu rastlinu presádzame naspäť do nádoby. Zalievame ju len sporadicky tak, aby zemina príliš nepreschla. Používame odstátu vodu, podobne ako pri citrusoch. Zálievku zvýšime len v období kvitnutia a na jar. Hnojíme raz za rok, v apríli, prírodným hnojivom zo slepačieho trusu alebo hnojivom NPK. Na zimu rastlinu umiestnime do bytu alebo najlepšie do zimnej záhrady, kde nie je až taká vysoká teplota 3 až 12 °C a je tam dostatok svetla. Stromček každoročne presádzame do väčšieho črepníka. Cherimoya nepotrebuje štepenie a v priaznivých podmienkach by mala začať rodiť o päť až šesť rokov.
Plody
U nás v obchodoch ich dostaneme zriedkavo, aj to len v čase Vianoc. Plod treba rozrezať napoly a vnútro konzumovať lyžičkou, podobne ako kivi. Pozor však na veľké množstvo tvrdých semien. Dužina cherimoye je belavej farby a veľmi aromatická. Svojou nezvyčajne lahodnou chuťou nepripomína žiadne iné ovocie. Navyše je veľmi zdravá a obsahuje značné množstvo vápnika, fosforu, vitamínu C, niacínu, karbohydrátov a proteínov. Je výborná na prípravu ovocných a tropických šalátov, môžeme ju pridávať do kokteilov a zmrzlín. Pre nezvyčajnú aromatickú chuť ju pri konzumácii môžeme kombinovať s bielym alebo červeným vínom.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.