chladničky. Chladiaci a mraziaci výkon je síce vyhovujúci aj u lacnejších zariadení, ale pri životnosti chladničky približne 15 rokov môžu náklady na spotrebu prúdu u nedokonale izolovaných typov prekročiť náklady na kúpu chladničky. Informujte sa, či si kupujete energeticky náročný prístroj alebo úsporné zariadenie a prečítajte si údaje na štítku, ktorý má mať každá chladnička - je na ňom uvedená trieda spotreby energie od najnižšej až po najvyššiu. Požiadajte predavača o vysvetlenie údajov na štítku.
Ďalším dôležitým kvalitatívnym parametrom je objem chladničky a jej vnútorné usporiadanie. Mali by sme vychádzať z toho, koľko je členov domácnosti, aké máme stravovacie zvyklosti, či jeme viac mäsa alebo zeleniny a ovocia, či kupujeme mrazené potraviny, či uchovávame ovocie a zeleninu z vlastnej záhradky. Potom sa môžeme rozhodnúť, či si kúpime samostatnú chladničku a mrazničku alebo kombinovanú chladničku s mrazničkou. Pre dvojčlennú domácnosť spravidla stačí objem 140 litrov, pre každú ďalšiu osobu pripočítajte 30 litrov.
V obchode si všímajte okrem energetickej triedy a dizajnu najmä priestorové usporiadanie elektrospotrebiča. Môžete si vyskúšať, či pohodlne a s prehľadom dočiahnete do horných priehradok a nakoľko sa musíte zohýňať k spodným. Podľa toho, ako často budete chladničku a mraziaci box používať a teda aj otvárať, zvoľte si spodné alebo vrchné usporiadanie. Pokiaľ ide o spotrebu energie, ušetrí ju aj umiestnenie chladničky. Vieme zo základnej školy, že chladničky fungujú na základe výmeny tepla - teda spotrebujú tým viac elektriny, čím viac tepla prenikne do ich vnútorného priestoru. Ak sadá chladnička umiestniť do menej teplej miestnosti, v malej komore alebo nejakom priestore, ktorý sa nevykuruje, bolo by to ideálne. Panelákové byty také možnosti neposkytujú, preto si treba rozmyslieť, kam umiestnite chladničku a mrazničku. Rozhodne by to nemalo byť vedľa radiátora, šporáka, rúry, umývačky riadu a pod..
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.