sa snažia dostať do bytov a rodinných domov, aby ponúkali už známy predaj prikrývok, riadu alebo oznámili vysokú výhru v nejakej súťaži, o ktorej nemá dotyčný výherca ani zdanie.
Jedno aj druhé je zámienka, pretože predávajúci má "asistenta", prípadne tretieho, ktorý nosí tovar. Stalo sa, že takto dvaja "obchodníci" ponúkali hrnce a dôverčiví starší manželia si ich nechali predviesť, aj keď ich nepotrebovali. Ale budú darčekom na Vianoce pre dcéru. Nakoniec sa nedohodli, takže dvojica s úsmevom odišla. Neskoršie starkí zistili, že im chýba strieborný svietnik a päť tisíc korún, ktoré držala domáca pani v ruke pred "obchodníkmi", ale hrnce stáli viacej, takže kúpa sa neuskutočnila ani za hotové ani na splátky. Odložila peniaze na skrinku.
Fintu s výhrami už poznajú všetci, ale aj tak naletia a vyplatia podvodníkovi niekoľko tisíc ako daň z výhry, lebo ináč by si vraj výhru nemohli prevziať. Nie je ojedinelé, ak sa niekto neznámy náhodou príde posťažovať k vám na nejaké zdravotné ťažkosti, lebo na vyššie poschodie sa kvôli nim nedostal. V takom prípade treba zavolať lekársku pomoc a chorý hneď odíde.
Teraz cez prázdniny, keď sú doma deti, skúšajú to podvodníci aj u nich. U susedov jeden taký zazvonil a deťom - dvom chlapcom - oznámil, že otec dal opraviť vysávač a nemal pri sebe toľko penazí, koľko stála oprava, preto poslal jeho svojho "kamaráta". Ukázal dokonca aj občiansky preukaz, zrejme falošný. Deti vybrali z krabičky, kde boli peniaze pre neočakávané prípady, stovku, viac peňazí tam nebolo. "Kamarát" povedal, že zvyšok doloží a že ide za ich otcom.
Nepúšťajte si do bytu podvodníkov aj keď sa vám preukážu osobnými dokladmi. Neplaťte žiadne zálohy na výhry ani na tovar, ponúkané veci si dobre prezrite a žiadajte paragón s firemnou pečiatkou. A deti neobviňujte, lebo ony nemusia poznať otcových kamarátov a tobôž nie fiktívnych.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.