problémy a tisíce drobných starostí všedného dňa vedú k úbytku energie; úspechy v práci, radostné chvíle s rodinou, priateľmi, pôžitok z dobrých jedál a nápojov, ako aj láska vedú k dopĺňaniu zásob energie. Aby bol človek po fyzickej i psychickej stránke zdravý, prírastok a úbytok musia byť v dynamickej rovnováhe. Ani masívny úbytok energie nemusí spôsobovať vážne problémy, ak máme dokonalý prehľad o všetkých doménach našej činnosti a dokážeme v pravej chvíli sústrediť sily do oblasti, z ktorej môžeme načerpať novú energiu. Pružnosť a schopnosť vedieť sa zorientovať v zmenenej situácii nás ochránia pred postupným úbytkom síl a skĺznutím do psychickej krízy.
"Mnohé výskumy potvrdzujú hypotézy o úzkom spojení medzi dušou a imunitným systémom," uvádza doktor Stark, ktorý je jedným z priekopníkov novej vednej disciplíny - psychoneuroimunológie. Nemecký psychoterapeut zistil, že nervový a imunitný systém sú pospájané miliónmi nervových a hormonálnych impulzov. Aj keď mnohé detaily zatiaľ ostávajú neobjasnené, už dnes je isté, že telo a duša na seba reagujú oveľa intenzívnejšie a mnohostrannejšie, ako si lekári donedávna mysleli. Dobré jedlo po namáhavom dni nie je balzamom iba pre prázdny žalúdok, ale aj na podráždenú dušu. Strata vyrovnaného vzťahu k vlastnému telu môže človeka ľahko vohnať do ťažkých psychických problémov.
"Je hrozné pozorovať, ako mnohí ľudia nečinne sledujú vlastný úpadok a nerobia proti tomu nič ani tam, kde by to bolo najľahšie. Niekoľko hodín spánku navyše, dlhá prechádzka v lese alebo dobrá zeleninová misa dokáže človeka raz-dva postaviť na nohy. Aj vy sa v najbližšom týždni zamyslite nad základnými faktormi svojej existencie - výživou, pohybom, oddychom - a sústreďte sa na oblasti, kde máte čo naprávať.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.