na existenčné podmienky a dokážu usmerňovať svoju početnosť tak, aby sa zachovala prírodná rovnováha ich prostredia. Napr. plodnosť dravcov závisí od množstva dostupnej potravy, ich populácie kopírujú početnosť ich koristi. Ak sa z niektorej príčiny naruší dynamická rovnováha životného spoločenstva (napr. v umelých monokultúrach rastlín), dochádza často ku kalamitnému premnoženiu niektorého z druhov, ktorému vzniklé existenčné podmienky najviac vyhovujú. Premnožený druh potom rozvráti a ohrozuje existenciu celého spoločenstva. Napríklad: V minulosti, keď námornú dopravu zabezpečovali pomalé plachetnice, námorníci zvykli na dlhých plavebných trasách na malé opustené ostrovy vysadzovať kozy, ktoré im neskôr mali slúžiť ako čerstvá potrava. Kozám sa spočiatku dobre vodilo, mali nadbytok obživy a chýbali dravce, ktoré by ich ohrozovali. Kozy sa preto rýchlo rozmnožili až natoľko, že spásli všetku vegetáciu a napokon uhynuli od hladu. Podobne v centrálnej Ázii v poslednom čase vzrástol počet kočovníkov, ktorí pasú svoje stáda na polopúšťach. Prílišné spásanie ničí vegetáciu a polopúšte sa menia na neplodnú púšť. V úrodných oblastiach na celom svete sú likvidované lesy v prospech poľnohospodárskej pôdy a stavieb, čo vedie k pôdnej erózii a celkovému devastovaniu krajiny. Obzvlášť výrazne je ničenie pôdy na plantážach v tropoch, kde je zem málo odolná proti erózii.
Prírodný zákon, že ekologicky únosná početnosť každej populácie je limitovaná dostupnou výživou v plnej miere platí aj pre človeka, len rozsah územia, ktoré zabezpečuje potrebné potravné zdroje sa rozvojom civilizácie podstatne zväčšil. Obchod a doprava umožňujú prevážať produkty na veľké vzdialenosti, aj medzi svetadielmi. Z úrodných oblastí sa vyvážajú potravné substráty do miest bez primeranej potravinovej produkcie, ako sú mestá, priemyselné areály či oblasti s ťažbou surovín - rúd, ropy atď. Dochádza k výmene potravín za suroviny a produkty priemyselnej výroby, či rôzne služby, čo v podstate predstavuje rovnovážny stav z hľadiska zabezpečovania životných potrieb ľudstva. Osobitným prípadom sú však viaceré rozvojové krajiny, ktorých ekonomická produkcia je menšia ako ich potreba potravín. Tento nevyvážený stav spôsobuje preľudnenosť týchto krajín, ktorú paradoxne umožnila humanitárna pomoc vyspelejších štátov. Preľudnené krajiny viac nedokážu vyrobiť dostatok potravín pre nasýtenie svojho obyvateľstva a postihuje ich hladomor. Stávajú sa odkázané na potravinovú pomoc vyspelých krajín, ktorá však je pochopiteľne obmedzená a nemôže sa do nekonečna zvyšovať spolu s neustále narastajúcim počtom svetového obyvateľstva. Zaľudnenosť Zeme môže dosiahnuť len istú kritickú hranicu, po ktorej by nasledovalo katastrofické zrútenie výživy ľudskej populácie. Dnes ročne zomiera hladom 30 miliónov ľudí, populačná explózia bude tento počet stále zvyšovať!
Naša planéta sa neustále zaľudňuje. Na úsvite civilizácie pred 10 tisíc rokmi obývalo Zem asi 5 miliónov ľudí. Potom rozvoj roľníctva umožnil uživiť viac ľudí, takže na začiatku nášho letopočtu vzrástol počet obyvateľov na 500 miliónov. Prvú miliardu ľudstvo dovŕšilo v roku 1830. Za ďalších sto rokov sa počet ľudí zdvojnásobil, v roku 1960 dosiahol 3 miliardy a dnes prevyšuje 6 miliárd. Populácia sa zdvojnásobuje každých 40 rokov, avšak je nerovnomerne rozdelená v jednotlivých krajinách. V ázijských a latinsko-amerických štátoch dochádza k populačnej explózii. Populačný prírastok Afriky je neistý v dôsledku katastrofálneho šírenia AIDS, Austrália má stabilizované zaľudnenie a Európa starne. Značnej popularite u verejnosti sa teší názor, že ľudstvo sa môže rozmnožovať do nekonečna, alebo že samo včas začne regulovať svoju populáciu. Takéto stanovisko je buď naivné rojčenie, alebo pokrytectvo, prípadne neinformovanosť. Nárast ľudskej populácie vyčerpáva nevyhnutne prírodné zdroje a devastuje životné prostredie v kritickom rozsahu, ktorý autoregulačná schopnosť biosféry onedlho nezvládne. Trvalo udržateľný život na Zemi je možný len vtedy, ak sa výrazne obmedzí súčasná exploatácia prostredia, čo vyžaduje aj diferencovanú reguláciu zaľudnenie jednotlivých častí našej planéty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.