záruky, ktoré ponúkajú.
Každý predajca je povinný podľa zákona poskytnúť dvojročnú záruku na predávaný tovar. Okrem toho iniciatívne obchody ponúkajú aj ďalšie záruky. Najrozšírenejšou je možnosť vrátenia výrobku bez akejkoľvek príčiny. Spotrebiteľ tak môže niekoľko dní testovať výrobok a ak sa mu z akéhokoľvek dôvodu nepáči, môže ho vrátiť. Obchod mu naspäť vráti zaplatené peniaze.
Veľmi rozšírenou zárukou je aj garancia najnižšej ceny. Vtedy sa obchod zaručí, že ak si spotrebiteľ kúpi určitý výrobok a neskôr ho nájde v inom obchode za nižšiu cenu, vyplatia mu cenový rozdiel alebo dokonca aj niekoľkonásobok rozdielu. Táto záruka sa vzťahuje buď na všetok ponúkaný tovar, alebo len na akciový.
Hoci niektoré obchody možnosť vrátenia tovaru nijako neprezentujú, aj tak dávajú svojim zákazníkom túto možnosť. Preto je lepšie sa ešte pred platením spýtať, či je možné tovar bez príčiny vrátiť, alebo ho aspoň vymeniť za iný.
ĽUDIA VRAJ ZÁRUKY NEZNEUŽÍVAJÚ
Mnohé záruky, ktoré obchody poskytujú svojim zákazníkom, priam lákajú na zneužitie. "Po príchode do Ameriky som si kúpil spacák, v ktorom som každý deň spával, CD-prehrávač a fotoaparát. Keď som sa po troch mesiacoch vracal domov, všetko som vrátil do obchodu. S úsmevom mi vrátili peniaze a povedali, aby som prišiel aj na budúce," vraví študent Pavol, ktorý minulé leto strávil v USA.
Obchody na Slovensku poskytujú väčšinou oveľa kratší čas na vrátenie peňazí ako na Západe. Zákazník má na vrátenie väčšinou 8 až 15 dní. "Zákazníci túto možnosť využívajú, ale nezneužívajú," povedala hovorkyňa spoločnosti Carrefour Jana Havlíčková. Podobne sa vyjadrili aj predstavitelia ostatných obchodných reťazcov.
Predavačka v obchodnom dome Tesco v Bratislave tvrdí, že v súčasnosti ľudia tovar vracajú naozaj, len keď sa pomýlia pri výbere alebo kúpia nevhodný darček. "Pred niekoľkými rokmi však bolo bežné, že si niekto kúpil drahý kabát, išiel s ním na ples a po víkende ho vrátil." Keďže ku kabátom dávali zdarma poukážku na čistenie, pred vrátením do obchodu ho zákazník dal aj vyčistiť.
Oslovení zákazníci v hypermarketoch Hypernova a Carrefour nevedeli o možnosti vrátenia peňazí. "To sa naozaj dá?" pýtal sa asi päťdesiatročný pán. "Všetko, čo si kúpim, si poriadne prezriem. A ak to nie je pokazené, tak nemám dôvod to vracať," dodal.
Podľa obchodných reťazcov je najväčší záujem o túto službu po Vianociach. Vtedy prinášajú ľudia vrátiť zle vybrané darčeky alebo zlú veľkosť oblečenia.
Autor: pcs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.