správy, ktorú sme získali. Vypracoval ju Odbor boja proti korupcii Úradu vlády pod vedením Jána Hrubalu.
Znepokojujúci je už názov správy - Právna ochrana pred netransparentnosťou, zneužívaním a konfliktom záujmov vo vzťahu k rozhodovaniu o využívaní fondov únie. Materiál vychádza z informácií jednotlivých ministerstiev, ktoré prichádzajú do styku s eurofondmi.
Sústreďuje sa na päť okruhov. 1. Vyhlasovanie výziev na predkladanie projektov, 2. Príprava a podávanie projektov, 3. Hodnotenie a výber projektovm 4. Monitoringm 5. Konflikt záujmov.
V každej z nich našiel úrad nejasné pravidlá, ktoré žiadateľom o europríspevky znepríjemňujú život.
Priznáva to i predkladateľ správy, minister spravodlivosti Daniel Lipšic: "Doterajšia metodika nebola precízna, boli tam mnohé vágne definície. Cieľom materiálu bolo, aby sa v budúcnosti možnosť korupčného správania minimalizovala na základe jasných pravidiel hry."
Metódu jasných pravidiel preferuje aj riaditeľka Transparency International na Slovensku Emília Sičáková-Beblavá.
Na Slovensko idú ročne miliardy z fondov Európskej únie, čo sa naším vstupom zvyšuje. To prostredie láka špekulantov na využitie prichádzajúcich peňazí vo vlastný prospech netransparentným a kamarátskym spôsobom.
Sičáková: "Ak jasné pravidlá pri nakladaní s eurofondami nie sú - a myslím, že ich nemáme - je potrebné ich prijať. Vynára sa však otázka, prečo nebol takto nastavený systém už na začiatku."
Na kohézne a štrukturálne fondy sme sa totiž pripravovali v rámci predvstupového procesu niekoľko rokov. "Je tu teda aj jasná politická zodpovednosť kompetentných, ktorí do určitej miery zlyhali."
Najzaujímavejším čítaním správy je rozhodne kapitola Hodnotenie a výber projektov. Neexistuje tu jednotná metodika ani postup pri plnení podmienok výberu. Tým podľa právnika Jána Hrubalu môže dôjsť "o odsunutie sľubného projektu len preto, že nespĺňal niektoré formálne náležitosti".
K tomu podľa zasvätených dochádza často. Lipšic chce "zjednotiť metodiku ministerstiev tak, aby sa predchádzalo konfliktu záujmov". Potvrdzuje, že doteraz sa tak mohlo diať: "Áno, ku konfliktu záujmov mohlo dôjsť."
Podľa správy je preto nevyhnutné zabezpečiť možnosť opravného prostriedku pri administratívnom pochybení. Zároveň "je potrebné stanoviť jasné a vynútiteľné sankcie za porušenie konfliktu záujmov vrátane povinnosti vrátiť neoprávnene poskytnuté verejné prostriedky".
Autor: Braňo DOBŠINSKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.