je nesporne zdravotnícka reforma.
Výsluch v parlamentných výboroch absolvoval minister Zajac minulý týždeň, pred vyšetrovateľom úradu boja proti korupcii má vypovedať 22. septembra.
O tom, v akej forme a či vôbec bude reforma priechodná, rozhodnú najbližšie dni. Tlaku lobistov, záujmových skupín, opozície i časti koalície ustupuje Zajac po celej dĺžke bojovej fronty - stihol už dokonca vyhlásiť, že ak jeho zmeny neprejdú, katastrofa sa nestane. Taký defetizmus bol ešte pred pár mesiacmi z jeho strany nepredstaviteľný. A dnes je kontraproduktívny, pretože znižuje v očiach verejnosti, ktorá je väčšinovo aj tak proti, pocit potreby reformy. Faktom pritom zostáva, že ak šesť Zajacových zákonov neprejde druhým čítaním, nekonečnú pieseň o kolapse zdravotníctva budeme počúvať najmenej ďalších desať rokov. A do rytmu platiť astronomické odvody a úplatky pod stolom... Naprosto výstražné je v tejto súvislosti stredajšie rozhodnutie vlády o oddĺžení nemocníc ešte pred transformáciou; Zajac doteraz vždy kázal, že najprv reforma, potom čistý stôl. Zrazu sám pýta od Mikloša 7 miliárd a - dostane ich. O čom to svedčí? O rezignácii, alebo o štátnom úplatku pre riaditeľov nemocníc za podporu zákonov?
Múdrejší budeme po vytriedení pozmeňovacích návrhov. Základný spor sa vedie o majetkovoprávnu formu poisťovní: Majú byť akciové spoločnosti, ako navrhuje Zajac, alebo zostanú verejnoprávne, či neziskové organizácie (návrh SMK)? Toto politicky Zajac už asi uhrá, keďže SMK signalizuje, že ak zabudujú do zákona právne garancie, aby tzv. zisk zostal v zdravotníctve, podporí akciové spoločnosti. Dosť absurdný je hlavný pozmeňovací návrh SDKÚ - nemocnice sa majú transformovať až po tom, čo vykážu dva roky po sebe vyrovnané hospodárenie. Na tomto príklade najlepšie vidieť fatálne nepochopenie princípu: Videl už niekto verejnoprávnu inštitúciu hospodáriť vyrovnane??? Keby to bolo možné, žiadna transformácia by predsa ani nebola nutná... Ide len a len o to, nastaviť také prostredie, aby sa subjekty v systéme správali racionálne a nenechali sa vykrádať zvnútra. Akciová spoločnosť je lepšia preto, lebo je to vyššia forma existencie ako verejnoprávna inštitúcia - tie sa tunelujú a vykrádajú všetky, akciovky tak jedna z desiatich. Majú totiž adresných vlastníkov, ktorí pri zlom hospodárení môžu skrachovať. Neskrachujú ale poistenci - prevedú sa do inej posiťovne. Námietka, že akciovky nakladajú s verejnými peniazmi, z ktorých tvoriť zisk je "nemorálne", je argument nie proti, ale v prospech transformácie. Principiálna otázka totiž znie takto: A tvoriť večnú stratu je morálne???
Ostatné sporné plochy v rámci koalície sú rádovo ľahšej váhy. Napríklad postavenie komôr, ktorých posilnenie, čelne proti vládnemu programu, forsíruje KDH. Ak časť koalície odolá pokušeniu zneužiť situáciu na politické ústupky Pavla Ruska (napr. v oblasti privatizácie elektrární, rozmiestnenia investičných stimulov, zákon o výhrade svedomia a pod.), v rámci vládnej štvorky je akýsi konsenzus nad šesticou zákonov pravdepodobný. Výsledný tvar ale už nebude tou reformou, akú mal Zajac pred očami, keď do úradu nastupoval. Predkladaný návrh má aj neopraviteľné chyby - systém solidárneho poistenia nie je v tejto forme trvalo udržateľný a nerieši problém stále sa zvyšujúcich nárokov obyvateľstva na zdravotnú starostlivosť. Spoliehanie sa na každoročný päťpercentný rast HDP, ktorý dramaticky stúpajúcu nákladovosť vykryje, je nebezpečná ilúzia. S tým úzko súvisí zvyšovanie odvodov na dolnej i hornej hranici vymeriavacích základov, ktoré je hlboko antireformné. Celkovo však reforma ide od horšieho (katastrofálneho) k lepšiemu - to je nepochybné.
A môže prejsť, ak ju podporí zopár nezávislých poslancov-odpadlíkov z HZDS (bez nich by to šlo len po tichej dohode s Mečiarom). Je s nimi ale problém - podozrenia z korupcie v parlamente rozleptávajú zvyšky dôvery v politický systém. Je preto dobre, že sám Zajac reagoval na mediálne fámy, podal trestné oznámenie a úrad boja proti korupcii vyšetruje okolnosti, za akých prešli zdravotnícke zákony cez prvé čítanie. Minister bude vypovedať. Mal by si len dávať pozor, aby si sám nešliapal po jazyku; v júni totiž tvrdil, že "ak boli nejaké obchody, tak mimo jeho rezortu", v auguste ho už ale "uráža, ak niekto hovorí, že sa kupčilo". Jeho dve tvrdenia sa síce priamo nevylučujú, nie sú ale ani veľmi konzistentné. Zaujímavejšie by však mali byť výpovede Keltošovej a Vetešku, ktorí sa vyjadrovali, že "vedia, že sa kupčí a korupcia existuje."
Trestnoprávna línia zdanlivo do príbehu reformy nepatrí - s jedinou výhradou: Ak páni nezávislí nepocítia nutkavú potrebu dokazovať svoju nevinu... Ešte aby Zajac svoje trestné oznámenie neoľutoval...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.