vicepremiéra Pála Csákyho symbolickým právom. "Je to skôr právo, ktoré je symbolické pre mojich kolegov, toto právo by sa pravdepodobne nerealizovalo," povedal Csáky. Používalo by sa podľa neho len za obmedzených okolností.
Zdôraznil, že táto možnosť bola zakotvená počas socializmu 40 rokov a existovala aj po revolúcii do roku 1996, keď bol prijatý nový rokovací poriadok a právo na používanie jazyka menšín v parlamente sa zrušilo. "Žiadny problém to neznamenalo v komunistickom režime, takže nemyslím si, že teraz v demokracii by to predstavovalo akýkoľvek problém," konštatoval Csáky.
Predseda SMK Béla Bugár si na základe vyjadrení koaličných partnerov myslí, že tento návrh neprejde. Napriek tomu to však chce SMK v rámci novely rokovacieho poriadku navrhnúť. Poslanci maďarskej národnosti podľa Bugára možnosť hovoriť v jazyku menšín do roku 1996 nikdy nezneužili. "Ak sme to tu mali, prečo by sme sa mali zriecť takéhoto práva, samozrejme, že budeme bojovať. Možnože o desať rokov to každý pochopí a znovu sa to vráti," dodal Bugár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.