protifašistického odboja, ktorí zbavili Slovensko biľagu krajiny spolupracujúcej s fašizmom.
"Vážení priami účastníci SNP, ste to práve vy a vaši druhovia v boji, čo ste svojím odhodlaním zažali plamienok nádeje na spravodlivejšiu budúcnosť pre našu vlasť a pre našich občanov. Plamienok, ktorý po vojne dlho tlel, aby sa po roku 1989 rozhorel na skutočnú vatru a priniesol nám nielen demokraciu, ale aj vlastnú štátnosť a plnohodnotný návrat medzi krajiny, ktoré mali to šťastie a hneď po vojne mohli obnoviť demokratické režimy," uviedol prezident v prejave počas ústredných osláv 60. výročia SNP v Banskej Bystrici.
Pripomenul, že Slováci sa ozbrojeným vystúpením jednoznačne zaradili do veľkej medzinárodnej protifašistickej koalície a dokázali, že slovenský národ a národnosti žijúce na našom území sa nikdy nezmierili s fašistickým diktátom a neprijali zvrhlú nacistickú ideológiu.
Prezident v prejave spomenul aj oslavy SNP počas minulého režimu, ktoré síce bývali pompézne, ale nie všetci odbojári požívali rovnakú úctu a vážnosť. Diskrimináciu podľa neho pociťovali najmä tí, ktorí bojovali na západných frontoch či na strane nekomunistických síl SNP. "Všetci majú rovnakú zásluhu na tom, že sa dnes s pokojným svedomím a hrdosťou môžeme zaradiť do veľkej protihitlerovskej koalície, ktorá napokon prinútila fašizmus kapitulovať," dodal. Poďakoval sa aj zahraničným predstaviteľom odbojárskych organizácií a pripomenul, že tohtoročné oslavy porážky fašizmu na viacerých miestach v Európe sa niesli v atmosfére odpustenia a zmierenia. "Umožnil to nielen čas, v ktorom sa už vystriedali generácie, ale aj pochopenie odkazu bojovníkov proti fašizmu. Dnes je Európa slobodná a demokratická, spolupracujúca a z veľkej časti zjednotená," vyhlásil prezident.
Gašparovič pripomenul, že dnes sme opäť v situácii, keď sa svetové spoločenstvo musí opierať o stále platné hodnoty, a to v rámci protiteroristickej koalície. "Nedávno v Iraku zomreli traja slovenskí vojaci. Ich smrť nebola zbytočná. Možno si to ani neuvedomujeme, ale svojou solidaritou a nasadením síl aj takto napĺňame odkaz účastníkov Slovenského národného povstania. A navyše dokazujeme tým svoju vyspelosť a zodpovednosť ako plnoprávny člen Severoatlantickej aliancie a Európskej únie," vyhlásil.
Potrebu vedieť odpúšťať, ale nie zabúdať zdôraznil premier Mikuláš Dzurinda Odpúšťať a pamätať je podľa premiéra morálnym imperatívom nielen slovenským, ale aj európskym "Viac než krivdy minulosti treba hľadať mosty dôvery k budúcnosti," domnieva sa Dzurinda. SNP podľa neho potvrdilo, že naše dejiny nie sú dejinami podlých a zbabelých, SNP prináša aj posolstvo nebáť sa postaviť sa zlu. Pripomenul, že práve teraz sa historická pravda o SNP vracia na svoje miesto. "Komunistická moc sa štyri desaťročia snažila uchvátiť povstanie pre seba. Potlačila rôznorodosť aktérov, rozmanitosť záujmov a takmer sa jej podarilo povstanie zbaviť svojho vnútorného obsahu," pripomenul premiér, podľa ktorého Povstanie patrí celému Slovensku a jeho občanom. Slovenské národné povstanie (SNP) nebolo víťazným, alebo bolo oslobodzujúcim. "Oslobodili sme sa z jarma kolaborácie," uviedol slovenský premiér. Podľa neho sme sa stali nielen slobodnými, ale aj zodpovednými za náš osud.
Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský pripomenul, že Povstaním sa Slovensko zaradilo medzi víťazné národy. "Zvolilo si však správne nie preto, že sa zaradilo medzi víťazov, ale preto, že sa postavilo na stranu slobody a ľudskosti," povedal v príhovore Hrušovský. Zdôraznil,že nemožno zabudnúť ani na kruté perzekúcie, ktorých sa dopúšťala totalitná komunistická moc na našom území práve proti účastníkom protifašistického odboja. "Ak Slovensko dnes realizuje svoju slobodu v rodine európskych národov, je to aj zásluha bojovníkov v povstaní," pripomenul Hrušovský.
Snaha neopakovať tragédiu dvoch svetových vojen bola podľa šéfa parlamentu základným motívom na započatie európskej integrácie, na vytvorenie nových vzťahov, v ktorých nebude mať miesto ideologický fanatizmus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.