prostredí tak pracovalo viac ako dvesto mladých ľudí a počas slnečného augustového týždňa pilnej práce tak vznikla pozoruhodná zbierka umeleckých diel, ktoré budú vystavené v Rimavskej Sobote. Výber dielní i lektorov bol vskutku bohatý a zahŕňal všetky možné zložky umenia, takže si každý mohol vyskúšať a obohatiť vedomosti a zručnosti celkovo v 12 dielňach.
DIELNE
Priestor pre realizáciu bol vytvorený tak pre nováčikov, ako aj pre poslucháčov stredných a vysokých škôl umeleckého zamerania. Diskutovalo sa o možnostiach stvárnenia periférie, kreslení aktov, za ktoré mohli odvážni modelovia a modelky z tábora zinkasovať honorár. Rozoberal sa kumšt tieňovania, či kašírovania alebo aj slávni umelci 20.storočia a výstrednostiach spojených s ich profesiou. Lektor druhej divadelnej dielne sa mohol dosýtosti venovať ohňu a jeho efektom a bábkari trpezlivou mravenčou prácou vytvárali zrod nového divadelného dietka. Dielňa digitálnej fotografie kombinovala tiene so svetlom, pochmúrnosť a veselosť rozličnými novými technikami. Batikári každým dňom ohurovali svojimi výrobkami, kotré hýrili farbami a keramikári pre zmenu stavali novú keramickú pec v tvare čajníka, úchvatné dielko ako z rozprávky o Alici v krajine zázrakov. Literárna dielňa horlivo rozoberala básne a absolútne svojský bol program dielne s názvom Outsideria.
OUTSIDERIA
Lektorom spomínanej dielne bol Daniel Hevier, ktorý opäť prekvapil svojou invenčnosťou. V jeho dielni sa diali čudné veci. Jej členovia tvorili nápisy na svahu situovanom oproti táboru a ostatní si len lámali hlavu nad významom slov, ako napríklad "krava" alebo "Orava", raz sa dokonca objavilo isté konkrétne telefónne číslo. V ich stane sa tiež konalo verejné čítanie z Danteho Božskej komédie, konkrétne z Pekla. Ousideria sa okrem týchto aktivít pripojila k tohtoročnej letaváckej móde púšťania balónov. Ako inak, s vtipným podtitulom, ako balóny hýbu svetom. O japonských investoroch a ich slovenských priateľkách, disponujúcich veľkými balónmi a vpáde sponzorou, ktorých nespokojnosť skrížila všetky plány. Nakoniec sa všetko vysvetlilo pri záverečných prezentáciách, kedy členovia outsiderie prezentovali svoje celotýždňové aktivity. A poväčšine sa až vtedy rozjasnilo "čo tým chceli básnici povedať". Na začiatku členovia porozdávali papieriky s veršami, ktoré neskôr všetci naraz prečítali. A tak za jednu minútu všetci prečítali peklo. Dômyselné riešenie, všakže? Veľa sa diskutovalo aj o aktivite dievčat, ktoré sa rozhodli pre dobrovoľné mlčanie po dobu jedného dňa, kvôli sledovaniu reakcií okolia. Tiež si tak mohli overiť vlastnú pevnú vôľu, keď si vybrali zmysel, ktorého boli ochotné sa vzdať. Ostatní tak mali možnosť vzhliadnuť nápadne nenápadné dievčatá s ústami prelepenými páskou, poväčšine si niečo horlivo zapisovali do poznámkových blokov. Šťastie, že sa všetko vysvetlilo pri prezentáciách, inak by sme nemohli pokojne spávať. Lebo: Ak si out, tak patríš do outsiderie, kde si in. Aj nápisy na stráni mali celospoločenský význam, ktorý získali tým, že sa do nich zapojili aj ostatné dielne. Maliarska dielňa vytvorila ozrutnú, asi 4-metrovú šípku. Okrem toho jedna konkrétna krava si pochutnala na nápise "krava", ktorí ousideri vytvorili z plastikových fólií. Veď viete, ako sa hovorí proti gustu žiaden dišputát. Ľudia jednoducho začali rozmýšlať, čo bolo, aspoň podľa outsiderov to najdôležitejšie.
IMPROLIGA
Jedna z najzaujímavejších častí večerného programu, vtipná až na kosť. Súťažiaci sa rozdelili do viacerých družstiev oplývajúcich šikovnými menami (Mókušok, Osemnohý had..) a mali zahrať krátke epizódky na dané témy určeným spôsobom. Napríklad "bežný deň v požičovni holiacich strojčekov na krokavskom námestí". Len pre ilustráciu treba dodať, že Krokava, najbližšia usadlosť pri letavskom tábore, sa dá nazvať dedinou len veľmi sťažka. Dôvod je celkom jednoduchý. Nemá nielenže vlastný kostol (farár tam prichádza len keď niekto zomrie), ale ani obchod (každý piatok o pol druhej, ako nám povedal istý nemenovaný obyvateľ s vrodenou očnou vadou), ba dokonca krčmu. Počet jej stálych obyvateľov je menej ako dvadsať. Z čoho vyplýva, že holiace strojčeky sa tam v bežný deň zháňajú neuveriteľne ťažko. Medzi iné témy patrilo napríklad "bežné ráno v stanovom tábore" metódou exhibície východného bojového umenia, pribíjanie stanového kolíka na spôsob Shakespearovskej drámy alebo improvizácia prednášky Daniela Heviera sťaby opernej árie. O zábavu nebola núdza a tohtoročná improliga sa vtipmi len tak hemžila. Aj keď miestami boli príliš štipľavé, zmiernil to moderátor večera svojim nonšalantným komentárom s prirodzenou grotesknosťou.
ORAVA
Ako oficiálny letavácky pozdrav bolo tento rok zvolené práve slovíčko Orava. Nie ako časť Slovenska, ale ako slovo s bližšie nezisteným významom a pôvodom. Úlohou zúčastnených bolo uhádnuť, čo to znamená. Výhra bola fľaša šampanského pre možného víťaza. Čo sa však pozdravov týka, pri Orave neskončili. Divadelná dielňa Dušana Vicena sa neuspokojila len s jedným pozdravom a miesto toho sa na piedestál dostalo slovo "gibon", ktorý táto skupina pužila aj pri záverečnej klanačke. Jeho význam naďalej zostáva zastretý rúškom tajomstva. Ale, aby sme sa vrátili k Orave, jej význam uhádla absolútne (ne)prekvapujúco Danka Hevierová, domácky "Hromdana" keďže toto slovíčko sa vyskytuje aj v jednej z knižiek Daniela Heviera. V opačnom prípade by asi so sebou musela mať fínsko-slovenský slovník, ako to zrejme bolo u druhej skupinky, ktorá súťaž uhádla. Orava totiž po fínsky znamená "veverička".
PREZENTÁCIE
Po únavných dňoch tvorenia nadišiel čas pozbierať šťavnaté ovocie tvorby. Každá z dielní si pripravila určitý spôsob prezentácie pre ostatných. Výtvarníci vystavili svoje výtvory v areáli Letáv, v exteriérovom prostredí a romanticky ich osvetlili sviečkami. Bolo to deň pred poslednými prezentáciami, čo sa ukázalo byť šťastným riešením... V ten istý deň mala predstavenie aj dielňa Dušana Vicena s titulom 100rokov samoty Boj o oheň. Mladí herci zaujímavo využili tieňohru aj a pohybové výrazové prostriedky s množstvom symbolov, k vytvoreniu emotívne silného výsledku.
Druhá skupina prezentácií na čele s bábkohereckou dielňou, ktorá si pripravila predstavenie s bábkami, ktoré vyrábala počas celého týždňa na tému ruskej rozprávky "Krása nebeská". Práve počas spievania pesničky o krásnej panne sa spustila pravá horská búrka a všetci sa rozutekali zachraňovať, čo sa dalo. Stany plávali vo vode a na prezentáciu druhej divadelnej dielne sa už nedalo ani pomyslieť. Čo už, príroda je skrátka nevyspytateľná. Posledný večer tak ukončila digitálna dielňa, ktorej fotografie na rôzne témy boli prezentované v náhradných priestoroch. Okrem fotiek na témy vidieckeho života inšpirované takmer všetkými 12 obyvateľmi Krokavy fotografi zobrazili aj stanový tábor a celý priebeh dielní. A Letavy pomaličky uzavreli animované filmíky kontroverzných postáv z plastelíny, ktoré svojou naturálnosťou pripomínali aj isté ľudské aktivity a činnosti. Tak sa pomaličky skončili Letavy 2004. Na budúci rok nás čaká jubilejný 20.ročník, nechajme sa prekvapiť, čo prinesie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.