Veková kategória nadšencov je rozmanitá, ale pohybuje sa niekde medzi osemnástym a štyridsiatym rokom. Títo ľudia sa schádzajú, aby si dohodli bojový plán a následne vyrazili do terénu so zbraňami v rukách. Pre niekoho šialenci, pre iného spolubojovníci. Aj keď tu po sebe všetci strieľajú, nejedná sa o žiadny nevraživý boj, ale o priateľskú zábavnú akciu, do ktorej sa môžu zapojiť všetci, čo sa dopredu prihlásia. Každopádne sa Paintball radí medzi adrenalínové športy.
ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ
Najčastejšie sa hrá o vlajku. Dokopy päť hier po pol hodine. Hráči sa rozdelia do dvoch približne rovnako silných družstiev. Každé družstvo dostane svoju vlajku a cieľom hry je buď sa zmocniť súperovej vlajky, alebo do uplynutia časomiery odstrániť z bojiska čo najviac protivníkov. Hráč je z hry vyradený vtedy, keď dostane zásah paintballovou guličkou, kamkoľvek do tela či zbrane, a tá ho vzápätí farebne označkuje. Každý označkovaný je povinný priznať zásah, inak môže dôjsť k diskvalifikácii.
VARIÁCIE
Existuje samozrejme veľa variácií paintballových hier. Napríklad "hon na líšku" spočíva v tom, že väčšia skupinka "loví" jedného či dvoch skúsených hráčov. Alebo pri hre na dobývanie sa snaží menšia skupinka chrániť isté strategické miesto (či už v hale alebo exteriérii) pred väčšou a preto aj silnejšou bandou nepriateľských hráčov.
VÝZBROJ
Základom sú ochranné okuliare (najlepšie s termálnymi sklami čo sa nezahmlia) a ochranná maska prekrývajúca zvyšok tváre, prípadne aj krk. Ďalej sa dajú zakúpiť chrániče na ruky, rukavice a vesty chrániace trup. Kompletná výstroj je dosť drahá, takže chudobnejší hráči musia byť aj odolnejší. Paintball sa hrá s plynovými zbraňami, ktoré fungujú buď na stlačený vzduch alebo oxid uhličitý. Najlacnejšie sú pištole stock gun so zásobníkom na desať guličiek. Pripája sa k nim bombička s CO2 a po každom výstrele sa musia ručne nabiť. Na rovnakom princípe nabíjania pracujú aj zbrane kategórie pump-action. K nim sa pripínajú väčšie plynové fľaše a na rozdiel od stock gun majú zásobníky na podstatne viac guličiek (150 až 200). Najviac sa používajú poloautomatické pištole. Tie využívajú tlak plynu k výstrelu aj k automatickému nabitiu zbrane. Automatické zbrane (tzv. automaty) sa nie len dokážu samé nabiť, ale aj páliť jednu guľku za druhou.
NÁBOJE
Náboje sú vlastne špeciálne želatínové guličky naplnené biologicky nezávadnou a umývateľnou farbou. Do zbraní sa spúšťajú lievikovitým zásobníkom alebo rýchlejším zásobníkom na elektrický pohon. Zásah do nechráneného miesta môže byť dosť bolestivý, preto je dôležité sa na hru vhodne obliecť.
Autor: al
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.