László Miklós. K tejto sume sa ešte prirátajú škody na poľnohospodárskej a lesohospodárskej pôde. Konečnú správu by malo ministerstvo životného prostredia (MŽP) predložiť vláde najneskôr do 15. septembra.
Reálne sa ľudia dostanú k peniazom za odškodnenie pravdepodobne až v druhej polovici októbra. "Bude to musieť znášať aj štát aj občan," konštatoval Miklós. Minister ohodnotil prácu povodňových komisií počas tohtoročných záplav ako dobrú. Ako tvrdí šéf rezortu životného prostredia, škody by boli nižšie, ak by sa dostatočne plnil varovný systém POVAPSYS a Protipovodňový program. Na opatrenia proti povodniam by sa malo podľa plánu v období rokov od 2000 do 2010 vyčleniť 21 miliárd korún. "Program naozaj zaostáva o 3,8 miliardy," povedal Miklós.
Ako však podotkol minister, nielen vláda, ale aj občania sa o životné prostredie starajú, až keď príde katastrofa. Treba sa starať nielen o čistenie vodných tokov, ktoré sú prevažne v správe štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku, ale aj o úpravu pozemkov v ich okolí. Zrýchlené toky a vysoké škody spôsobili podľa Miklósa aj nepokosené lúky a holoruby. O to by sa mali starať vlastníci pozemkov.
MŽP sa snaží získať financie na opatrenia proti povodniam aj z eurofondov. Na protipovodňové projekty by malo z Kohézneho fondu a štrukturálnych fondov ísť takmer 1,5 miliardy korún. László Miklós má výhrady i k navrhnutému štátnemu rozpočtu na roky 2005 - 2007, hoci sa rozpočet kapitoly navýši o 71 percent. Ako upozornil Miklós, to je už súčet dotácií z eurofondov, nákladov na spolufinancovanie a vlastných nákladov. Stále je málo peňazí na "malé veci", akými sú oprava mostu alebo brehu v nejakej malej dedinke, uviedol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.