prijatia Ústavy SR po prvý raz udeľoval vyznamenania osobnostiam spoločenského života. V sieni Bratislavského hradu za účasti predstaviteľov štátu, cirkvi i zahraničných hostí mu sekundovali predseda parlamentu Pavol Hrušovský a premiér Mikuláš Dzurinda.
Prezident včera vyznamenal 18 ľudí. Šiestim z nich odovzdal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, štyrom Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, piatim Rad Ľudovíta Štúra III. triedy, trom vojenský Rad Bieleho dvojkríža.
Prezident podstatnú časť svojho príhovoru venoval udalostiam spred dvanástich rokov. Povedal, že je veľmi štastný, že sa mohol podieľať na tvorbe ústavy a "byť v ten historický deň tu, v tejto sieni". "Vtedy som, pravdaže, ešte netušil, že sa sem vrátim ako prezident... aby som udelil vyznamenania," dodal s úsmevom.
Vyznamenaným adresoval poznámku, že "najväčším bohatstvom každej krajiny sú ľudia, ktorí v nej žijú. Slovensko je malá krajina, avšak keď sa pozrieme, čo všetko sme dokázali, nemáme sa za čo hanbiť".
Pritom neopomenul ani historicky najväčší úspech slovenských olympionikov v Aténach.
Medzi ocenenými bol aj herec Štefan Kvietik, o ktorom bolo povedané napríklad to, že "výrazná mužská charizma" ho "predurčovala k úspešnému stvárňovaniu najmä drsných, komplikovaných, nezriedka cynických a skeptických hrdinov". Keď podišiel ku Gašparovičovi, aby si prevzal vyznamenanie, ľavou rukou mu priateľsky stisol predlaktie.
Štyroch ľudí prezident vyznamenal in memoriam. Vyznamenanie hudobníkovi Jarovi Filipovi prevzala jeho manželka.
Na spríjemnenie atmosféry dva razy zahralo sláčikové kvarteto. Keď ho moderátorka uviedla po druhý raz, premiér sa nenapádne pozrel na hodinky.
Na vyznamenávaní bol prítomný aj prvý prezident Michal Kováč. Rudolf Schuster nie. Agentúre SITA jeho manželka Irena Schusterová povedala, že jej manžel je v súčasnosti odcestovaný a domov sa vráti až vo štvrtok. Podľa nej sa za neúčasť ospravedlnil.
MT: VYZNAMENANÍ
Rad Ľudovíta Štúra I. triedy:
Jozef Černáček, neurológ
Július Pašteka, divadelný a filmový teoretik
Jaroslav Filip, hudobník - in memoriam
Anton Vavro, ekonóm
Klára Jarunková, spisovateľka
Jozef Brunovský, generálmajor vo výslužbe - za zásluhy v boji proti fašizmu v období SNP
Rad Ľudovíta Štúra II. triedy:
Štefan Kvietik, herec
Miloslav Mečíř, niekdajší tenista - (slávnosti sa nemohol zúčastniť)
Jozef Jankovič, akademický sochár
Milan Ružička, krajinný ekológ
Rad Ľudovíta Štúra III. triedy:
Ľudovít Bradáč, sudca - za zásluhy o ochranu demokracie a ľudských práv
Oskár Elschek, muzikológ
Pavol Kalinaj a Bernard Jaško - ako príslušníci ZNB informovali cirkevných predstaviteľov o pripravovaných akciách proti cirkvi, za čo boli popravení
Árpád Tözsér, maďarský básnik
Rad Bieleho dvojkríža I. triedy:
Heliodor Píka, armádny generál - in memoriam, za zásluhy v boji proti fašizmu v období II. svetovej vojny a za významnú pomoc SNP
Rad Bieleho dvojkríža II. triedy:
František Bím, partizán - po vojne sa pre nesúhlas s komunistickým režimom pokúsil emigrovať, za čo bol väznený
Alois Kubíček, po vypuknutí SNP partizán - za zásluhy v boji proti fašizmu v období II. svetovej vojny a počas SNP
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.