tento pohon. Ale nie je to žiadna utópia. Značná časť každoročnej úrody banánov v Austrálii sa totiž vyhadzuje, pretože ovocie je buď príliš pomačkané alebo malé. Zástupcovia Združenia austrálskych pestovateľov banánov preto oslovili Billa Clarka z univerzity v Queenslande v snahe nájsť komerčné využitie pre hromady banánového odpadu.
"Napadlo ma, že banány, dostupné v hojnom množstve, by sa mohli stať zdrojom obnoviteľnej energie," povedal Clarke pre internetovú stránku BBC.
Asi tretina celkovej ročnej úrody banánov v Queenslande - asi 20 tisíc ton - sa nedostane do obchodov. Normálne ich nechajú zhniť na zemi, ale podľa Clarka sa tak ničí pôda a mrhá sa potenciálne užitočným zdrojom energie.
Pri úspešnom laboratórnom pokuse nechal Clarke banány rozkladať v uzavretých kadiach a vznikajúci metán použil k pohonu elektrickej turbíny. Teraz plánuje postaviť elektráreň na banánový pohon, ktorá by dodávala energiu pre 55 domácností. Jeho objav má však jeden háčik: "Je potrebné obrovské množstvo banánov k výrobe nepatrného množstva energie," sám priznáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.