sami napr. životosprávou. Útoky prichádzajú odrazu: pálenie na prsiach, lapanie po dychu, strach. Vždy nebývajú takéto jednoznačné príznaky, takže infarkt sa preto nedá včas spoznať.
Ak spozorujete na sebe jeden z príznakov ako napr. tlak na prsiach, často tupá bolesť, pálenie na bedrovou kosťou, nedostatok dychu, studený pot, mali by ste privolať lekársku pomoc. Bolesti môžu vystreľovať do ľavej ruky, do chrbáta alebo do spodnej čeluste.
U žien prevládajú bolesti brucha, pocit na zvracanie, čo sa samozrejme nevylučuje ani u mužov. Toto prebieha pri samotnom infarkte. Na to, aby srdce zvládlo v priebehu minúty pumpovať šesť litrov krvi, musí mať dosť kyslíka, ktorý sa dopravuje krvnými vlásočnicami. Sú veľmi tenké a ľahko sa môžu upchať čiastočkami tuku, ktoré sa usadzujú v vnútri. Keď sa vytvorí v zúženej cieva krvná zrazenina, znamená to, že srdcu sa nedostáva kyslík. Sval odumiera v priebehu niekoľkých minút. Preto treba rýchlo zachrániť to, čo sa dá. A to sa dá iba pri rýchlom obnovení prekrvenia. Preto treba ihneď volať pohotovosť. Lekár sa bude pokúšať už počas dopravy do nemocnice odstrániť krvný ostrovček z riečišťa špeciálnymi liekmi. Používa sa aj špeciálny kateter. Trubička sa zavedie hlavnou tepnou k srdcu - ňou vsunie lekár tesne k upchatému miestu potrebné lieky. Ak je viac ciev upchatých, je nevyhnutný bypass - t. j. operácia. Proti infarktu sa nasadí špeciálna technika - napr. zúženie ciev je možné zistiť počítačovým tomografom, srdce a tkanivá sa dajú nafilmovať. Tomuto všetkému sa dá predísť, ak si budeme sami chrániť srdce a to správnou životosprávou, ktorou zabránime vzniku vysokého krvného tlaku, ktorý je spolu s tukmi a cukrami najväčším nepriateľom, nehovoriac o fajčení a alkohole. Treba jesť viac zeleniny a ovocia, počas sezóny maximálne možné množstvo šalátov. Vitamíny a rastlinné látky pomáhajú bojovať proti škodlivými látkam - radí profesor Georg Sabín. Okrem konzumácie rýb odporúča pohyb, pretože práve ten pomáha znižovať nadváhu a krvný tlak.
Skúste sa otestovať, či nie ste ohrození infarktom sa preto pravdivo odpovedzte na všetkých sedem otázok:
1. Mali vaši rodičia alebo súrodenci infarkt?
a) Nie 0
b) Áno v 59 rokoch 5
c) Áno, po šesťdesiatke 3
2. Aký máte krvný tlak
a) Do 140/90 0
b) 141/91 až 160/95 2
c) nad 160/95 4
3. Akú hladinu cholesterolu máte?
a) Pod 200 mg/dl 0
b) 200 až 250 mg/dl 4
c) Nad 250 mg/dl 8
4. Fajčíte?
a) Vôbec 0
b) Menej ako 10 cigariet denne 1
c) 10 až 20 cigariet denne 3
d) 21 až 40 cigariet denne 6
e) Nad 40 cigariet denne 8
5. Ako často športujete?
a) Viac ako trikrát týždenne 20 minút 0
b) Raz týždenne 1
c) Takmer vôbec 3
6. Aká je vaša typická strava?
a) Denne mäso, maslo, vajcia 6
b) Menej mäsa, takmer bez tuku 3
c) Veľa ovocia, zeleniny, bez mäsa 0
7. Ako trávite voľný čas?
a) Televízia, kino, leňošenie 1
b) Prechádzky, plávanie, behanie 0
c) Domáce práce 1
Vyhodnotenie:
Do 5 bodov: Riziko infarktu nie je zvýšené, ale aj tak by ste sa mali snažiť ešte viac ho znížiť dostatkom vitamínov a pohybom.
Od 6 do 25 bodov: Radšej zmeňte svoje zvyklosti a to čim prv. Môžete si pomôcť tiež prísunom vitamínov E, C, B. Aby nebolo raz neskoro.
Viac než 25 bodov: Musíte bojovať proti vašim zvyklostiam, najmä v stravovaní. Znížte preto hodnoty cholesterolu a tlaku a choďte na lekársku prehliadku!
Autor: Bs/Som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.