druhému ukázať, že nie sú ozbrojení. Je pravdepodobné, že predchodcovia australopitékov vyjadrovali mierovými gestami snahu o spoločenskú komunikáciu. Etológom sa podarilo zdokumentovať najrôznejšie posunky.
Každá svetová kultúra si vytvorila vlastný spôsob pozdravu. Napríklad keď sa stretnú v Japonsku dvaja muži na ulici, rozopnú si kabáty a dajú dole klobúky. Je to pozostatok z čias, kedy dokazovali, že nemajú pri sebe zbrane. Pozdrav je veľmi dôležitý. Pozdrav na privítanie a rozlúčku je nepostrádateľným obradom v dobrom spoločenskom spolužití.
Na obrázkoch je znázornené, ako sa ľudia zdravia.
1. V Indii je tradičným pozdravom spojenie dlaní a úklon. Bozk na tvár je urážlivý.
2. Číňania sa vyhýbajú priamemu fyzickému kontaktu, iba sa uklonia. Muži majú ruky pri úklone pri tele, ženy zdravia so spojenými rukami.
3. Zatlieskanie je ďalším pozdravom v Číne a treba ho opätovať.
4. V Thajsku spoja dlane a mierne sa uklonia.
5. Japonci sa zdravia úklonom. Je tým hlbší, čím väčšiu úctu cítime voči druhému človeku, niekedy je to až 45 stupňový uhol.
6. V Argentíne sa ľudia zdravia s nadšením. Medzi blízkymi priateľmi a ženami je bežný bozk alebo objatie a pri lúčení si posielajú bozk na diaľku.
7. Obyvatelia Somálska, Etiópie, Eritreje sa objímajú a potľapkávajú po chrbáte a tvárami sa nedotýkajú. Bozky sú určené iba najbližším rodinným príslušníkom.
Autor: MJ/S
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.