500 kilometrov, preto pravidelnou starostlivosťou ich udržiavajme v dobrej kondícii. Pri kúpe obuvi by sme sa nemali hanbiť vyskúšať viac párov a dať si pozor na znaky kvalitnej topánky. Ktoré sú to?
- Dostatočná šírka, najmä v prstovej časti. Módna špicatá obuv spôsobuje deformácie prstov.
- Dokonalá hybnosť v oblasti prstov.
- Vhodná výška podpätku: u mužov 2,5 cm, u dámskej obuvi na celodenné nosenie asi 3 - 4 cm, obuv pre najmenšie deti by nemala mať podpätky vyššie než 0,5 cm.
- Anatomicky tvarovaný zvršok zabezpečuje fixáciu nohy. Najmä pre deti sú vhodné topánky so šnúrkami alebo suchými zipsami či s klasickým zipsom.
- Vhodný materiál. Najlepšia je obuv z kože alebo textilu.
- Tlmiace vlasnosti. Sú veľmi dôležité, pretože časté chodenie po betóne a dlažbe sa časom prejaví opotrebovaním kĺbov a chrupaviek kĺbov nôh, tiež poškodením chrbtice.
- Nízka hmotnosť. Topánky by mali čím menej vážiť, pretože každé navýšenie hmotnosti o 100 g znamená, že naše nohy denne zdvihnú o 1 tonu navyše.
Prevencia a liečba havarijných stavov
Ak predsa nosíte tesnú obuv, v ktorej špička prstov naráža na topánku, alebo máte na nechtoch plesňovú infekciu, môže zarastať bočná časť nechtov do mäkkého nechtového lôžka.
Prvá pomoc: ak je okolie nechtov začervenalé a citlivé, ošetríme ho kalciovou masťou. Ak bolesť neustúpi, prípadne začne miesto hnisať, nečakajte a choďte k lekárovi.
Výhodnejšia je prevencia: nechty nezastrihávame do oblúka ako na rukách, ale vždy rovno a nakrátko. Noste topánky na nízkom opätku so širšou špičkou, ktoré vám hneď prvýkrát dobre sedia na nohe.
Kurie oká a mozole dokážu poriadne potrápiť. Vznikajú pri opakovanom tlaku či trení nohy o stenu topánky. Kurie oko sa prejaví ako bolestivý hrbolček zrohovatelej kože s jadrom stvrdnutého keratínu. Mozoľ je ložisko väčších rozmerov.
Prvá pomoc: V lekárni aj drogérii predávajú špeciálne náplaste na kurie oká s liečivou látkou, ktorá pomaly rozpúšťa stvrdnutú kožu. Mozoľ zmäkčíme v teplom kúpeli a potom opatrne obrúsime pemzou.
Potenie nôh nie je príjemné pre majiteľa nôh ani pre jeho okolie. Najväčším zdrojom vlhkosti je ploska nohy, ktorá má až 400 potných žliaz na 1 cm2.
Prvá pomoc: Vaša rastlina proti poteniu nôh je praslička roľná. Kúpeľ z nej si pripravíte tak, že dve kopcovité lyžice prasličky zalejete 1 litrom vriacej vody a necháte vyluhovať. Vo vlažnom kúpeli si umývajte nohy, potom osušte a chvíľu choďte bosí. Podobnú službu vám urobí dubová kôra (tamín) alebo šalvia.
Prevencia: priedyšné topánky, v lete sandále, doma chodenie bez topánok a bosí, aby sa koža prevetrala. Po každom umytí nôh používajte antiperspirant.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.