SZCH Nitra. Vyše 80 chovateľov tu vystavovalo hrabavú a vodnú hydinu, králiky, holuby, exotické vtáctvo i perličky. Pavilónu dominovalo 14 národných plemien. Čo bolo zámerom tejto prezentácie, sme sa opýtali Štefana Račka, vedúceho expozície SZCH:
- Naším cieľom bolo ukázať návštevníkom jednotlivé druhy čistokrvných zvierat a najmä národné plemená, ktoré chovajú slovenskí chovatelia. V porovnaní s predošlými rokmi bola expozícia o to estetickejšia, že sme použili nové klietky podľa európskych noriem, ktoré sú stavané na výšku. Lepšie v nich vyniknú najmä holuby, králiky a zdrobnená hydina. Z hľadiska exteriéru zvierat a zastúpenia jednotlivých plemien považujem tohtoročnú expozíciu za jednu z najkrajších. Na svoje si prišli aj záujemcovia o chovný materiál, lebo Základná organizácia SZCH Jarok tu ponúkala päť- až sedemtýždňové kurčatá amroxiek, plymutiek, hempšírok, vyandotiek strieborných a oraviek. Aj takýmto spôsobom prispievame k rozširovaniu chovateľstva, respektíve k získavaniu nových členov našej základne.
Pozornosť verejnosti v chovateľskom pavilóne pútal aj obrovský prútený kôš...
- Vystavoval ho Štefan Ešküdt z Lúčnice nad Žitavou. Kôš vysoký 3,20 metra s obvodom 1,54 metra uplietol na počesť vstupu Slovenska do Európskej únie. Použil pritom 1 524 metrov vŕbového prútia a práca mu trvala 25 hodín.
Po prvý raz v histórii získal Slovenský zväz chovateľov Zlatý kosák, a to za kolekciu národných plemien hydiny, králikov a holubov...
- Keďže pri príležitosti medzinárodného veľtrhu Agrokomplex už dlhé roky pripravujeme chovateľskú expozíciu, prejavili sme záujem o udelenie tohto ocenenia. Návštevníci tak mohli uvidieť všetky národné plemená hydiny, holubov a králikov. Hoci zvieratá nebývajú v letnom období v ideálnej forme, vystavená kolekcia spĺňala parametre, ktoré uvádza vzorník plemien. Až osemdesiat percent z nich dodali členovia Krúžku mladých chovateľov pri Strednej poľnohospodárskej škole v Nitre pod vedením Ing. Štefana Šušlíka a riaditeľa školy doc. Ing. Jozefa Cíbika. Expozíciu doplnili svojimi odchovmi aj Zdeněk Pichlík z Povody, Milan Sahulčík z Výčap-Opatoviec a Jozef Fogada z Veľkého Zálužia.
Čo pre vás znamená takéto ocenenie?
- Zlatý kosák neprináša chovateľom nijakú finančnú podporu, ide skôr o morálne ohodnotenie zo strany usporiadateľa veľtrhu Agrokomplex a ministerstva pôdohospodárstva. Myslím si, že odozvu nájde aj u našich nadriadených orgánov. Veď podobne ako si chceme udržiavať športových či kultúrnych reprezentantov, musíme podporovať tiež činnosť chovateľov národných plemien, ktoré sú našou pýchou. Každé z nich predstavuje kus mravčej práce.
Sú tieto plemená známe aj v zahraničí?
- Kvôli vysokým poplatkom na zahraničných výstavách boli doposiaľ len málo prezentované. Všetky naše národné plemená sú však evidované v európskych vzorníkoch zvierat, a to podľa jednotlivých chovateľských odborností. V novembri tohto roku sa v Prahe uskutoční európska výstava zvierat, čo je veľká príležitosť aj pre slovenských chovateľov. Želal by som si, aby na tomto podujatí boli podobne ako na Agrokomplex-e, ale v hojnejšom počte, zastúpené všetky naše plemená. Veď vystavovanie zvierat je najlepšou propagáciou chovateľskej práce.
Autor: Mária INŠTITORISOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.